Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Greenpeace: ТЕЦ "Бобов дол" не е пригоден да изгаря опасни отпадъци

19 януари 2020, 17:30 часа • 4307 прочитания

"Ако наистина се изгарят опасни отпадъци в ТЕЦ „Бобов дол“, това е много голям проблем, защото, от една страна, те нямат разрешение за това, а от друга страна, това създава опасност за хората, които живеят в близост. Освен това инсталацията на ТЕЦ-а не е пригодена за изгарянето на този вид отпадъци". Това каза в интервю за БГНЕС Меглена Антонова от екологичната организация Greenpeace.

„За нас това също не е било разрешено, макар че те твърдят, че са имали разрешително. Ние имаме информация, че те са имали едно писмо от МОСВ, с което им се разрешава, но за нас това не е правилния начин, защото това е била една непублична процедура, без консултации. По този начин те отново са нарушили Закона. От април 2019 г. те имат официално разрешително, което ние заедно с екологично сдружение „За Земята“ и 100 граждани от района на Бобов дол и Дупница, го обжалваме. Обжалваме го, защото смятаме, че има проблеми в начина, по който се е дало това разрешително и заради липсата на информация за отпадъците, които ще бъдат изгаряни, както и как ще се следи какви ще са емисиите от тази дейност“, обясни Антонова.

Попитана на какво отдава разминаването в тезите на управителя на компанията „Блацион“ ООД - македонския гражданин Горан Ангелов, който твърди, че в ТЕЦ „Бобов дол“ се горят гуми и пластмаси, и на твърдението на новият екоминистър Емил Димитров, който вчера в Министерския съвет обяви, че няма превишение на вредните емисии, Антонова подчерта, че работа на контролните институции е да кажат каква е истината. В същото време премиерът Борисов вчера обяви, че е разпоредил разследващите органи да изследва пепел от централата, за да се установи горени ли са опасни отпадъци.

„В официалните документи не смятаме, че някъде ще напишат, че изгарят този вид отпадъци, при положение че нямат разрешение за това. За това разчитаме институциите, МВР и прокуратура, да си свършат работата и ако има такива обвинения, те да бъдат качествено разследвани, за да сме сигурни, че това не се случва, тъй като е незаконно“, коментира още експертът.

Меглена Антонова посочва, че към момента този вид бизнес е доходоносен, тъй като ТЕЦ „Бобов дол“ получава пари за изгарянето на отпадъци, но не плаща такса на държавата за извършването на тази дейност. Именно затова и апетитът към тази дейност е толкова голям и той трябва да бъде спрян като се въведат високи такси, които да заплащат ТЕЦ-овете, както и да има строга регулация. А ако държавата няма възможност да упражнява контрол, то просто да не разрешава такава дейност да се извършва.

„Това е единствената причина те да го правят, тъй като икономически им е много по-изгодно, отколкото да купуват въглища. Обикновено централата, за да набави някакъв вид гориво, трябва да плати, докато в момента се получава обратната система, в която на тях им се плаща. Това е плюс за тях. Докато изгарянето не стане икономически неизгодно, за тях няма да намалява тази дейност“, категорична е Антонова.

Меглена Антонова

Не трябва да се пропуска и фактът, че ТЕЦ „Бобов дол“, който непрекъснато търси как да намали разходите, без да инвестира, е част от студения резерв на страната и получава солидни плащания, за да гарантира енергийната сигурност на България. Само за сезон 2019 – 2020 топлоелектроцентралата ще получи близо 12 милиона лева.

Антонова посочва и в каква посока трябва да върви нашата страна, а именно към намаляване на генерирането на отпадъци и свеждане до минимум изгарянето на отпадъци.

„Европа като цяло върви към намаляване на това горене. Намаляват се количествата, които с изгарят в инсенератори, затварят се, или такива инсталации не влизат в експлоатация. Това трябва да е и посоката, в която ние трябва да вървим – по-малко генериране и по-малко горене на отпадъци, защото те са ресурс, който - ако не може да оползотворим, не трябва въобще да го генерираме. Не смятаме, че ние трябва да се превръщаме в депо за отпадъци на цялата територия на страната“, коментира в заключение Антонова и припомня, че изгарянето, особено на опасните отпадъци, вреди на околната среда и на човешкото здраве.

Подробности по тази темата четете и в тези материали.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес