Хиляди участници от цялата страна и чужбина дефилираха на площад "Кракра" в Перник по време на Международния фестивал на маскарадните игри "Сурва", предаде репортер на Actualno.com.
Още: Kaufland и УНСС стартират съвместна Data Academy
Още: По градове: Времето утре - 3 април 2025 г.
Юбилейното 30-о издание на най-големия маскараден фестивал в Европа премина пред погледа на хиляди жителите и гостите на Перник, дошли от различни краища на България и Европа. Общо над 70 са българските сурвакарски и кукерски групи, които представиха типичните за регионите, от които идват, маски и костюми.
Участие в дефилето на площада взеха сурвакарски и кукерски групи от пернишките села Пещера и Велковци, през радомирското село Стефаново, до кв. „Долно Езерово" в Бургас, и от множество области в цялата страна.
Още: Пари за великденски добавки за пенсиите има: Държавата каза колко
Още: Твърдение: Пеевски се обади 3 пъти, за да спре ключов за военната ни индустрия проект
Още: Заради "Сурва": БДЖ с допълнителни влакове
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Със страшни маски с рога, облечени в костюми от кожи, съчетани с народни носии и характерни шевици, понесли дървени тояги, българските кукери гониха злото в Перник под звуците на хиляди звънци и чанове. Те представиха пред публиката различни ритуали и обичаи, сред които „Сватба" и „Мечка".
Във всички групи се наблюдава и изключително засилено участие на малки деца и на цели семейства, които предават традициите и обичаите от поколение на поколение.
Още: Експерт: България е сред страните с най-висока позволена скорост в Европа
Още: Продължават ли валежите: Вижте прогнозата на Деница Стоянова
Според общината "Сурва" е визитната картичка на града.
"За трите фестивални дни над 10 хиляди маскирани персонажи ще дойдат в града ни, гости от над 17 групи от чужбина – и от Италия, и от Португалия", обясни Кристиан Петров от Община Перник.
Освен маскарадните дефилета, през трите дни гостите на Перник могат да посетят и изложбите на РИМ, както и единствения на Балканския полуостров Подземен минен музей, изграден в първите минни галерии в България.
На метри от него е и сградата на Минната дирекция, чийто интериор впечатлява със своето богатство и интересна архитектура. Любителите на историята могат да се потопят в миналото и чрез посещение на средновековната Пернишка крепост.
"Сурва" в Перник е с над 57-годишна история и е най-големият маскараден форум на Балканите. Той се организира от Община Перник от 1966 г., а през 2015 г. обичаят "Сурова", характерен за Средна Западна България, е включен в Представителния списък на ЮНЕСКО на нематериалното културно наследство.
Снимки: Ивайло Илиев/Actualno.com