В днешното издание на „Видимо и невидимо: Контрапропаганда“ Калин Манолов разговаря с журналиста и историк д-р Горан Благоев.
„Руската патриаршия, която досега, да кажем с руския термин, „хазяйничеше“ в Българската църква няма как да се откаже от това свое влияние, т.к. нека не забравяме, че и от възстановяването на Патриаршията през 1953 г. поместната църква, която доминира в българската, това е руската. Така че от това влияние москва много трудно ще се откаже и затова тя до последно ще използва своите методи - да компрометира, да насажда разделение.“, категоричен е Горан Благоев. Според него наскоро представеният сборник с богословски текстове „Българската Църква в Предпоследните времена“ е опит за вмешателство в избора за нов патриарх на Българската православна църква и това е само един от върховете на айсберга. „Горе-долу по същото време в един от сайтовете се появи изключително хулителен и, в много отношения, недостоверен материал, как видиш ли, Николай Пловдивски отишъл в Цариградската патриаршия и там се бил договорил кой митрополит да бъде избран за патриарх. А пък, ако Николай Пловдивски подкрепи избора на този митрополит за патриарх, забележи, гърците щели да му позволят той да продължава да си ръководи като сив кардинал Българската църква, което очевидно е, че това са абсолютни инсинуации от явното проруско лоби в Светия синод и целят точно да компрометират потенциалните кандидати.“
Още: Проф. Михаил Станчев: Мирът зависи от войната, войната зависи от мира (ВИДЕО)
Според Горан Благоев проруските, доскоро, митрополити не променят геополитическия си курс в посока Запад, а „по-скоро се играе на два коня за да е сигурно, че бъдещият патриарх ще е пак „наш човек“, т.е. от една страна е категорично проруско прокси, от лобито на тези, които са свързани с авторите на въпросната книга, защото ако проследим връзките, ще видим, че въпросните автори имат определена близост и с Гаврил Ловчански и с Видинския митрополит Даниил, т.е. митрополити, които са откровено проруски, които не са осъдили войната на русия в Украйна. И от друга страна - едно, да го наречем, формално евроатлантическо лоби, което обаче аз наричам част от тези митрополити „църковния Радев“, включително и Николай Пловдивски.“
Още: Владимир Будинов: След Червената армия – комунизация и съветизация (ВИДЕО)
„Моето дълбоко притеснение е дали няма някъде някаква договорка, някаква поредна Ялтенска конференция този път не между Великобритания и Съветския съюз или Русия, а между САЩ и Русия и ние пак да бъдем оставени в „сферата на влияние на русия“ и в църковно отношение да се играе така, щото да ни се създаде някакво усещане, че Българската църква ще бъде оглавена от архиерей, който да е уж антируски настроен, а всъщност той да си е доста верноподанически настроен.“, казва историкът.
„Русия ще се опита да влияе на избора на нов патриарх първо чрез противопоставяне и в това противопоставяне, търсейки консенсусната фигура, тя да бъде може би еднакво удобна и за двете страни, т.е. да не бъде така категорично проруска, както беше досега, а да бъде балансьорът между Москва и Константинопол.“
Целия разговор на Калин Манолов с Горан Благоев гледайте във видеото.