"Теленор България" е дискриминирал човек в неравностойно положение, като е отказал да сключи договор за мобилни услуги посредством нотарилно упълномощен представител на въпросното лице. Това обявиха от Комисията за защита от дискриминация (КЗД), уточнявайки, че решението им е потвърдено от две съдебни инстанции.
Какъв е случаят, заради който се стига до постановлението - жена с инсулт и прекарана операция опитва да сключи договор за мобилни услуги с "Теленор България" чрез упълномощен от нея посредник, но ѝ е отказано на база Общите условия на телекома. Мобилният оператор не приема както завереното нотариално пълномощно на представителя, така и копието от документ за самоличност на титуляра на бъдещия договор. Това е нарушение на антидискриминационното законодателство, посочва КЗД.
В становището до КЗД Теленор България ЕАД не отрича съществуващата пречка в Общите условия за взаимоотношенията с потребителите да бъдат сключвани договори за мобилни услуги с физически лица чрез процесуален представител. Сочи се, че "Теленор България" ЕАД имало изключително отворена политика по отношение хората с увреждания и не би позволило каквато и да е дискриминация. Като причина за несключването на договор за ползване на услуга с подателката на сигнала се счита липсата на информация за деликатното ѝ положение. Уточнява се и, че "Теленор България" може да избере при какви условия да встъпи в договорни отношения.
Заради този случай КЗД прави проверка и установява, че "Теленор България" ЕАД прилага практика, по силата на която индивидуални договори за ползване на услуги с физически лица се сключват само лично с лицата, които ще бъдат титуляри по договора. "В множеството писма приложени по преписката не става ясно коя е разпоредбата от Общите условия, която въвежда генерална забрана за сключване на договори с физически лица чрез упълномощаване. Дружеството ответник също не уточнява къде в Общите условия е уредена забраната", казва КЗД.
Заради случилото се, е наложена глоба на "Теленор България" от 2500 лева, както и се предписва незабавно преустановяване на практиката да бъде изисквано лично сключване на договори с физически лица. Издадена е и препоръка към телекома да измени Общите си условия, като предвиди изрично възможността сключването на договори за мобилни услуги с физически лица да се извършва и чрез представител по упълномощаване съобразно правилата на действащото законодателство.