Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Габриела Руменова: Да върнем фалшивите продукти на търговеца

25 април 2023, 15:06 часа • 4752 прочитания

Борбата на „Амазон“ с фалшификатите доведе до идентифицирането, конфискуването и изтеглянето на шест милиона фалшиви продукта в световен мащаб – два пъти повече, отколкото през 2021 г. Това се посочва в доклад на американската компания за онлайн търговия. Компанията признава, че „фалшифицирането остава проблем в търговията на дребно по целия свят“ и във всички платформи.

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини

През миналата година гигантът в електронната търговия е открил 800 000 опита за продажба на фалшиви стоки, в сравнение с 2,5 милиона през 2021 година. В доклада се посочва още, че са необходими повече публични и частни инвестиции за ограничаване на продажбата на фалшиви и нелегални стоки. А проучване на ЕК сред младежите на възраст от 15 до 24 години сочи, че половината от тях поне веднъж за закупили онлайн фалшив продукт умишлено или случайно, обясни по БНР основателят на платформата "Ние, потребителите" Габриела Руменова.

"Най-високият процент е за Гърция -62, за Чехия-24, България-39“

Най-често продаваните фалшиви продукти са дрехите и аксесоарите, посочи тя.

Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти

Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?

"След тях са обувките и електронните устройства"

За се разпознаем фалшивата стока, трябва да се направят две важни проверки, обясни Руменова.

"Едната е на лицето, което ни предлага сделката-дали е реален търговец, и какви са отзивите на потребителите за него. След това е добре да се насочим към самия продукт. Често фалшификатите приличат по име на оригиналните брандове, но има добавена буква или промяна. По някакъв начин се наподобяват и запазените знаци на бранда. Най-често ориентир е цената".

Фалшификаторите нарочно правят отлики с визията и бранда на оригиналния продукт, за да не попаднат под ударите на закона, обясни Руменова. Това обаче не пречи на контролните органи да ги разпознават, санкционират и изземват.

Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.

Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)

„От началото на годината има над 180 хиляди артикула, които са задържани. Има начин тези стоки да бъдат спирани, но ние трябва да бъдем бдителни, особено в интернет"

Освен, че нанасят имиджови и икономически щети на оригиналните брандове, самите стоки обикновено са с по-ниско качество. Някои могат да се окажат опасни, обясни още тя.

Ако попаднем на фалшиви продукти, първото нещо, което трябва да направим е да се опитаме да ги върнем на търговеца и в никакъв случай да не ги ползваме, защото може да се окажат опасни. Добре е да сигнализираме Агенция "Митници" и патентното ведомство, които да приложат своите правомощия и да открият и санкционират фалшификаторите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес