Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Фондация BCause представи обобщените резултати от програмата „Забавно лято, Грижовна есен”

21 февруари 2020, 17:48 часа • 2364 прочитания

„Ежегодно с програмата „Забавно лято, грижовна есен“ стотици деца подобряват знанията и уменията си, възрастни хора получават навременна диагноза и насока за лечение, десетки млади хора се научават да оформят идеите си в бизнес планове. Зад всяка цифра стои човешка история, мечта, емоция, защото това е програма, отговаряща на нуждите на хората“.

Това заяви Елица Баракова, изпълнителен директор на Фондация BCause, координатор на програмата за устойчиво развитие на тютюнопроизводителните общности в България на закриващото събитие в клуб „Перото“ на 20-ти февруари. Финалът на програмата събра представители на медиите, участници от всички части на програмата през годините, организатори и партньори на програмата. Водещ на събитието бе Стефан А. Щерев.

Програмата „Забавно лято, грижовна есен” се осъществява от 2015 г. насам от Фондация „Бикоуз“ с подкрепата на Филип Морис България ЕООД като част от инициативите на компанията за корпоративна социална отговорност и стратегията за устойчиво развитие. За изминалите 5 години програмата обхваща над 2300 деца, 6400 възрастни хора, 250 екипа млади предприемачи и 54 учители в 25 малки населени места на 11 общини от 5 тютюнопроизводителни региона. В програмата, за петте години от осъществяването й, са инвестирани близо 1 млн. лева от Филип Морис България.

„Ние сме вдъхновени, затова че тази програма се разви толкова много в годините. Това е едно устойчиво начинание, за което бих искала да изразя огромната си радост от това, че привличаме толкова много хора, подкрепяйки общностите в тютюнопроизводителните региони.“, заяви Вержиния Джевелекова, мениджър „Врзъки с обществеността” във Филип Морис България.

„Вярвам, че идеите, залегнали в програмата,трябва да се обединят в едно онлайн пространство, което да събира всички елементи на програмата и да позволява на хората, които, участват в нея, да бъдат свързани, да обменят опит и знания. Ще продължим да разширяваме обхвата на програмата с нови места и нови дейности!”, допълни Джевелекова.

За участието на лекарските екипи в „Грижовна есен“ – медицински прегледи за възрастни хора в тютюневите райони, сподели д-р Цветан Гатев, ендокринолог в УМБАЛ „Александровска“. Програмата е много смислена, защото помага на хиляди възрастни хора в отдалечените райоми, да получат медицинска помощ и навреме да открият заболявания в ранна фаза, които да се лекуват след това успешно, заяви д-р Гатев, участвал вече три години в здравния панел на програмата.

За успеха на „Академията за местни предприемачи“, която насърчава стартирането на малък и среден бизнес в местните райони, разказаха финалистите и участници в Академия 3.0, провела се през 2019 г. Удовлетворението от срещата с ментори и професионалисти, които са ги насърчили да вярват в себе си и да развият бизнес идеята си, и подкрепата от центъра предприемачество „Ринкърс“ са най-важните резултати от Академията, споделиха участниците.

Финалистите в тазгодишната академия - София Пейчева и Павел Тръндев от „Семейна таханджийница Атанас и фамилия“ и Симона от сладкарница „Sprinkles“, призоваха кандидат-предприемачите от регионите да се доверят и да се включат в следващото издание на програмата, за да получат добър старт на бизнеса си.

Учениците от Крумовград Огнян, Джем и Адриан, които четири години поред взимат участие в образователно-приключенските летни лагери за ученици между 7 и 14 години, част от програмата „Забавно лято” бяха категорични, че любимото им занимание е работа в екип. Г-жа Манолова, учител в същото училище потвърди, че децата, „завършили“ лятната академия наесен в училище показват удивителни умения да търсят и представят информация. В последния панел, взеха участие три преподавателки - начална учителка, преподавател по математика и по английски език от Сатовча и Абланица - участнички в „Академия за учители“ 2019. Те споделиха как прилагането на метода на самоорганизирано учене помага на по-слабите ученици да придобият увереност, а на тях като учители - да опознаят и да подкрепят развитието на уменията на учениците си, което трудно постигат в традиционните методи на преподаване. За вдъхновението си Десислава Юзекчиева, Маруся Лозанова и Юлвие Гегова благодариха на инструкторите от НЧ „Бъдеще сега“.

Със своя обхват, устойчивост и доказани добри резултати програмата „Забавно лято, Грижовна есен“ е пример за социална отговорност не само в България, но и в цяла Европа. Това заяви на финала на събитието Цветан Филев, председател на Асоциацията на тютюнопроизводителите в България, която е сред партньорите на програмата.

Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес