"Консорциум Капш Трафик Солюшънс" приветства проверката от българските власти на въвеждането в експлоатация на системата за електронни винетки". Това се казва в позиция на Консорциума, който бе избран за изграждането на тол системата и електронните винетки, по повод скандала от последните дни.
Припомняме, че неуредиците при въвеждането на електронната система костваха поста на Светослав Глосов като председател на управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). По-рано днес след среща при премиера Бойко Борисов Глосов подаде оставка.
България е шестата европейска държава, в която на "Капш" е възложена отговорността за изграждане на национална система за таксуване на пътната инфраструктура след Австрия, Швейцария, Полша, Чехия и Беларус. Оттам посочват, че
Според сключения с АПИ договор обхватът на работата включва доставка на контролни превозни средства, централна изчислителна система за електронни винетки и тол таксуване и оперативен център за данни, онлайн магазин за продукти за таксуване за използване на пътната мрежа (което не включва водещата информационна уебстраница bgtoll.bg), 500 терминали за самообслужване и мобилно приложение. Според техническите изисквания, заложени в тръжната процедура, собственикът на системата АПИ отговаря за техническата и търговската експлоатация на системата, както и за процеса на правоприлагане, уточняват от Консорциума в писмото си до медиите.
Става ясно, че "Капш" е осигурил напълно работеща, тествана и одобрена система. Преди предаването на системата на АПИ, започвайки от септември 2018 г., заедно с АПИ и Световната банка в качеството ѝ на официален съветник, "Капш" е провел обширни изпитания от край докрай за всеки компонент, приложение, функционалност и подсистема, предмет на договора. Тези обширни тестове потвърждават, че системата е напълно функционираща.
Уточнява се, че конвертирането на хартиена винетка в електронна винетка не е предмет на договора с "Капш". Консорциумът не е отговорен и за уебсайта, свързан с конвертирането на винетки. Освен това плащанията в брой за електронни винетки не попадат в обхвата надоговора между "Капш" и АПИ.
От Консорциума посочват, че са доставили, оборудвали и подготвили инсталиране на поискания брой терминали за самообслужване. След инструкции от възложителя, екипите на "Капш" доставят и инсталират терминалите, където АПИ потвърждава, че предварително одобрените локации отговарят на техническите изисквания за инсталации.
В становището до медиите се обяснява, че на 14 декември АПИ и "Капш" подписват приемо- предавателен протокол за предаване на системата за електронна винетка и прилежащите ѝ активи. След подписването на протокола, терминалите за самообслужване, центърът за данни, онлайн магазина, автомобилите за контрол, правоприлагането и другите системни компоненти са изцяло под контрола на АПИ. След предаването, съгласно договорът, ежедневното функциониране и опериране на системата, както и процесите по правоприлагане, са отговорност на АПИ. "Капш" отговаря за гаранционното обслужване на компонентите на системата, уточняват още от Консорциума.