Българският фермерски съюз е възмутен, че представители на земеделските производители не са включени в обсъжданията по изпълнение на мерките по актуализацията на Плановете за управление на риска от наводнения.
Още: Българските моряци вече са в Оман, публикуваха кадри от освобождаването им (ВИДЕО)
Още: Най-важните новини за деня: 22 януари 2025 г.
Те се подготвят от Министерството на околната среда и водите и касаят плановете за управление на риска от наводнения в четирите Басейнови дирекции - „Дунавски райой“, „Черноморски район“, „Източнобеломорски район“ и „Западнобеломорски район“.
Какво искат още фермерите?
От БФС не считат, че изпълнението на Националната програма за намаляване на риска от бедствия 2021-2025 отразява необходимостта от адекватни мерки за превенция и защита на населението от бедствия, в това число и постигането на стратегическата цел за: „Постигане на съгласуваност при провеждане на политиките за устойчиво развитие, адаптиране към промените в климата и намаляване на риска от бедствия, която е пряко свързана с изготвяне и изпълнение на планове за управление на риска от наводнения (ПУРН) 2021-2027 г., които вземат предвид въздействието на промените в климата.“
Същевременно фермерите заявяват, че като заинтересована страна, по изпълнението на мерките, предвидени в актуализацията на Плановете за управление на риска от наводнения, коментира председателят на БФС Георги Стоянов. В тази връзка организацията изпрати писмо до МОСВ, дирекция „Управление на водите“ във ведомството и до четирите басейнови дирекции.
Още: Ангел Кунчев: Не вярвам да стигнем до национална грипна епидемия
Още: Прогноза за времето - 23 януари 2025 г. (четвъртък)
Фермерите настояват организациите, представляващи земеделските стопани, включително легитимирани и редовни членове на европейските организации на фермерите да бъдат включени в схемите за консултации на всички документи, които подлежат на обществено обсъждане в рамките на този проект.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
В този случай настояваме в рамките на ПУРН изрично да бъде посочен източникът на финансиране в случай на прилагане на мерките върху земеделските земи, от който земеделските стопани ще получат обезщетения за причинени вреди и пропуснати ползи. „Като пълноправен член на Copa Cogeca ние ще обсъдим прилагането на мерки за управление на риска от наводнения с колегите си от другите държави- членки и ще предложим темата за обсъждане в съответните работни групи“, подчерта Георги Стоянов, председател на Българския фермерски съюз.
Още: "Положението е катастрофално": Фермери излизат на протест