Ако следствието не покаже резултати, ще трябва да бъде ликвидирано. Това заяви новоизбраният директор на Националната следствена служба Евгени Диков, предаде БНР. По думите му дали службата ще работи зависи не само от нея, но и от депутатите, които трябва да приемат законодателни промени. Диков засега не си е избрал заместник.
Още: Снегонавявания и закъсали камиони затвориха Прохода на Републиката за кратко
Още: Технически причини доведоха до отменени и закъснели влакове
„Струва ми се, че хората в Следствието достатъчно дълго чакат да се промени било законът, било да се промени някаква вътрешна разпоредба, с която действително на най-квалифицираните кадри в системата на Следствието да се възлагат подобаващи по тяхната сложност и обем дела за разследване. Съществуването на НСлС като структура е в пряка зависимост от показваните резултати. Ако не покажем резултати, действително ще трябва да вляза в ролята на ликвидатор на тази структура. Никой няма да позволи - и нашето общество, и европейските партньори, да съществува структура, която да не работи", каза Евгени Диков.
Проблем според него е, че следователите трябва да „чакат благоволението на един административен ръководител" да възложи дело на следствието, а не на разследващите полицаи. Въпросът е в това кой ще плати работата по следствието – дали съдебната система или МВР.
„Крайно време е в новия Наказателен кодекс да бъде направено разделение и да се води досъдебно производство, да се правят разноски за него, само за сериозните престъпления. Другият вариант е – пак някъде в парламента отлежава един проект за Административно-наказателен кодекс, който също би могъл да регламентира този въпрос. В този случай, когато се намали броят на водените безцелно досъдебни производства, вече може да искаме от разследващите полицаи, от следователите намаляване на сроковете за разследване. Това е целта – по-бързо и ефективно правосъдие", каза още новият шеф на НСлС.
Още: Без внос на работна ръка няма да минем: Евтим Милошев за проблемите в туризма
Още: Жълт код за значителни валежи в девет области