България получи от Европейската комисия средства за спешно подпомагане в размер на 21 318 000 лева. Те са за първоначалния прием и временно настаняване на разселени граждани от Украйна в периода 24 февруари 2022 г. – 23 февруари 2023 г. с подкрепата на фонд „Убежище, миграция и интеграция“ 2021 – 2027 г.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Средствата бяха разпределени от ЕК с решение от 28 октомври миналата година, припомнят от пресцентъра на МВР. Грантовото споразумение между Комисията и Министерството на вътрешните работи за предоставяне на средствата беше подписано на 14 декември 2022 г.
В рамките на изпълнението му вътрешното ведомство подписа оперативно споразумение с Министерството на туризма за предоставяне на средства в размер на 12 322 000 лева, които ще бъдат използвани за възстановяване на разходи от националния бюджет през 2022 г.
Изискване на ЕК е 30% от средствата, разпределени за България, т.е. 6 395 000 лева, да бъдат насочени към общини и неправителствени организации. Вече са подписани 7 оперативни споразумения за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ в общ размер на 5 327 000 лева. Предстои подписването на още две споразумения на стойност 125 000 лева, допълват от МВР.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
С цел усвояване на остатъка от сумата за неправителствени организации и общини в размер на 943 000 лева, има възможност за подаване на заявления за финансиране в рамките на отворена покана за подаване на предложения.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Средствата са за дейности, свързани с предоставяне на материално подпомагане, подкрепа и услуги на украинските граждани, на които е предоставена временна закрила.
Припомняме, че на 14 октомври миналата година, на заседание на Съвета по правосъдие и вътрешни работи в ЕС, бе взето решение действието на временната закрила на украинските бежанци да бъде удължено автоматично за срок от още една година – до 4 март 2024 г. Българският хелзинкски комитет (БХК) призова служебното правителство "незабавно да постанови решение", с което да приложи това.
В началото на януари Върховният комисариат за бежанците към ООН публикува статистика, от която стана ясно, че България е най-негостоприемната държава за украинските бежанци и те масово я напускат. Две трети от дошлите у нас украинци след началото на войната са предпочели да се преместят в друга държава.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Нова справка в сайта на ООН показва, че към 16 януари 2023 г. у нас има 50 325 украински бежанци. Регистрирани за временна закрила от началото на войната са били общо 150 404 – т.е. тенденцията, че 2/3 избират да се преместят в друга страна, се запазва.
2250 деца и ученици от Украйна са записани в български училища и в групи за предучилищно образование в детски градини към месец ноември 2022 г. Данните съобщи преди дни зам.-министърът на образованието и науката д-р Мария Гайдарова, по време на среща с представителя на Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) в България г-жа Седа Кузуджу.
ОЩЕ: Министърът на туризма увери, че всички коректни хотелиери ще получат забавените си плащания