За трети пореден ден миньори и енергетици от област Перник и Кюстендил са на мирен протест, за да изразят своето несъгласие с решението на правителството да изпрати териториалните планове за справедлив преход в Европейската комисия.
Още: До 40 см сняг на 7 и 8 април: Почти цяла България ще бъде покрита със снежна покривка
Още: Ето кога изплащат пенсиите и великденските добавки за април
Работниците от топлофикацията и мините в Перник се събираха по обяд пред автогарата в града. А енергетиците от ТЕЦ "Бобов дол" блокират за втори пореден ден пътен възел "Бинека".
Работниците продължават да отстояват своите искания и се надяват на преговори. Те посочват, че протестът им не засяга само конкретни работни места, а запазването на стабилността на целия енергиен сектор.
Още: "Лъжци и продажници": Трети ден продължават блокадите на енергетиците срещу властта
Още: Ще има ли криза с водата през лятото? Прогнозата на доц. Илиан Господинов от НИМХ
Още: Времето утре - 4 април 2025 г. И през почивните дни
Според протестиращите било измамно обещанието, че до 2038 година ще има българска енергетика. От плановете ставало ясно, че след 2030 година ще останат минимални въглищни мощности за критично потребление. А 80% от работещите сега централи ще са в историята. Енергетиците посочват, че базови мощности се заменят с базови, за да се гарантира енергийната стабилност. За тях никой не говори и ред няма в териториалните планове.
ТЕЦ “Бобов дол” например осигурявал 20% от БВП на областта. И ако централата спре, няма да има приходи в местния бюджет, две общини щели да изпаднат в колапс - Бобов дол и Дупница.
Още: Шест училища от Югозападна България се включват в Panda Labs Schools с подкрепата на Kaufland
Още: Погребват загинало в катастрофа с ТИР 12-годишно момиченце. Бащата с лична кауза
Още: Енергиен експерт: Перник е абсолютно готов за енергиен преход
Няма да се откажем, докато не се намери решение на проблема, който не е само наш, но и на целия български народ, казва протестиращите. Те напомнят, че в началото на годината българският парламент взе решение до 2038 г. да не бъдат намалявани никакви мощности и планът за възстановяване и устойчивост да бъде предоговорен. А в териториалните планове се случвало точно обратното - още по ускорено затваряне на мощности до 2030 година.
Още: Кратка априлска зима: Прогнозата на Анастасия Кирилова
Още: В рамките само на 20 минути: Две земетресения отчетени у нас