Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експерти опровергаха Борисов за мостовете

01 юни 2012, 06:57 часа • 5557 прочитания

Състоянието на трите моста, за които кабинетът спешно отпусна 43 млн. лв. за авариен ремонт и поиска да заобиколи процедурата за търг по Закона за обществените поръчки, се оказа не толкова форсмажорно. Това се разбра от обясненията на шефа на пътната агенция Лазар Лазаров и на експерти от Университета по архитектура, строителство и геодезия.

Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.

Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега

След като установи тежкото положение на два виадукта на магистрала "Тракия" и един на "Хемус", премиерът обяви, че е загубил съня си, и предизвика преговори в парламента, които трябваше да му издействат мандат от всички партии да се премине към пряко договаряне с фирма за ремонта поради извънредни обстоятелства. Именно доказването на извънредните обстоятелства обаче се оказа не толкова лесно.

"Мостовете в момента са безопасни за преминаване и за тях има риск само ако има земетресение като това в Перник", обясниха пред "Сега" от пътната агенция. Затова и няма да се затварят. "Ако стане катаклизъм като земетресението в Перник, тогава никой не може да гарантира, че мостовете няма да паднат", заяви Лазаров пред БиТи Ви, но уточни, че при нормални условия те не са опасни. Съоръженията безспорно се нуждаят от ремонт, но нищо не налага той да се прави със заобикаляне на търга за обществена поръчка.

Лазаров обясни, че виадуктите по магистралите от 70-те и 80-те г. са проектирани да издържат 6-а степен по скалата на Медведев-Шпонхойер-Карник, а новите съоръжения се строят с издръжливост на 9-а степен.

"Дори и в идеално състояние, което те нямат, мостовете няма да издържат 6-а степен, защото инкорпорирането на научните изисквания в нормативите не е било добро", коментира пред "Сега" проф. Костадин Топуров от УАСГ.

"Мостовите съоръжения имат коефициент на сигурност. В момента мостът на "Хемус" не е опасен, но трябва да се спре разрушаването му. Може да се изчака до другата пролет, но просто отлагането на ремонта го прави по-скъп", обясни пред Би Ти Ви проф. Илия Иванчев от УАСГ. Там парчета бетон, които трябва да предпазват армировката, се отлепят, а самата армировка е изгнила. Иванчев е участвал в експертизата на всички мостове в страната през 2007 г., която е установила, че 64, включително и двата виадукта на магистрала "Тракия" и единият на "Хемус", се нуждаят от спешен ремонт. Оттогава обаче никой не е предприел мерки за укрепването им.

"Колко са опасни точно в момента и колко още ще издържат, не може да се каже - трябва всяко съоръжение да се изследва поотделно", каза Топуров.

Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)

Още: „Думата „благодаря“ е прекалено малка“: Говори Петя, която стана първата майка с трансплантиран черен дроб у нас

Редактор: Петър Проданов

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Адриана Димитрова
Адриана Димитрова Отговорен редактор
Новините днес