Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експерт: Сградите в София ще издържат земетресение с магнитуд до 7.3

07 февруари 2023, 17:07 часа • 13685 прочитания

Сградите в София са проектирани, за да издържат на земетресение с магнитуд до 7.3. Това обясни пред БНР проф. Петър Павлов, който е ръководител на Националния център по сеизмично инженерство. По думите му максималното, което се очаква, че би могло да има в София е около 7.

По-рано днес министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев увери, че България има ясен план за действие при ситуации, като тази в Турция и Сирия. Стотици земетресения разтърсиха двете държави след първите два опустошителни труса с магнитуд 7,8 и 7,5 на 6 февруари. Жертвите са над 4300 души. 30 000 кв. м е засегнатото пространство, а засегнатото е население наброява 13,5 милиона души. 5900 сгради са напълно сринати, 15 000 са ранените до момента.

"Сеизмично най-опасните райони у нас са Кресненското дефиле, района между Търговище и Провадия, както и Чирпанска низина. Изискването при проектиране е да могат да издържат на земетресение като вчерашното в Турция. За останалите райони е малко по-ниско", каза проф. Павлов пред Националното радио.

"България има изградена система за контрол над проектирането, строителството и експлоатацията на сградите:, посочи още той. 

"Проектирането се извършва от проектанти, които спазват съответните норми. Те трябва да притежават правоспособност, която се добива след три години проектантски стаж. Има технически контрол от инженери. След това идва надзорна фирма. Следи се дали този проект се изпълнява качествено. Осъществява се връзка между проектантски процес и изпълнение. Преустройствените дейности също се одобряват", посочи той, но добави, че е друг въпрос дали разпоредбите се спазват.

"След земетресението във Вранча от 1977 година, когато имаше над 100 жертви, българските власти повишиха малко нормите за сеизмично проектиране", каза проф. Павлов.

Според него има презастрояване и урбанистични проблеми в някои градове в Турция, които са спомогнали за огромните разрушения. Още: Какво е причинило земетресението в Турция и защо е толкова опустошително?

"Разстоянието между някои сгради е доста близко. Забелязва се, че има тнакива, които са рухнали, но има и други, които не са с компрометирани елементи. Някои са строени по старите норми. След 2000-та година, когато имаше земетресение в Измит, при което загинаха 17 000 човека, нещата се подобриха. Турската държава предприе мерки относно контрола по проектирането, изпълнението и екплоатацията на сградите".

България има сеизмична карта и колкото по-застрашени са местата, толкова по-големи са изискванията при проектиране, обясни проф. Павлов. 

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес