Новото строителство на територията на София, Пловдив и Варна е достатъчно добре проконтролирано и сеизмично устойчиво. Това каза директорът сектор „Сеизмология” към Геофизичния институт към Българската академия на науките (БАН) проф. Емил Ботев, в интервю за „Фокус“ във връзка със силното земетресение в Мексико тази нощ.
„Обезопасяването в една система на агломерация, на градско население или община, е работа всъщност и на контролните органи, които изискват да се спазват строителните норми. Ако те се спазват, не може да има много сериозни повреди или разрушения на сградите, в които живеем и нощуваме. За съжаление, в повечето държави това не е така. Такъв е примерът в Мексико сити. За да се получат тези неща в Мексико сити, от 1000 км разстояние от епицентъра, показва, че сградите преди години са строени безконтролно. Не мога да допусна, че последните десетилетия няма такъв контрол“, каза проф. Ботев.
Той поясни, че след влизането на България в ЕС, тотално се е променила схемата на предварителна оценка на сеизмичната опасност и сеизмична устойчивост, както и на контрола за новото строителство.
„Грижа на всеки човек трябва да бъде обезопасяването от падащи предмети. Обикновено смърт при земетресения настъпва от падащ предмет. Обикновено в България, закачаме тежки гоблени, картини по стените си и спалните ни легла са разположени в близост до гардероб или до някакъв скрин, върху който има лесно придвижващ се тежък предмет“, допълни проф. Ботев.