Живеем в момент, в които страните в Черноморския регион трябва да открият нови начини за сътрудничество, особено що се отнася до въпроси, свързани с енергетиката и климата. Офшорният вятър ще бъде крайъгълния камък на целият Европейски съюз по отношение на енергийната стратегия. Офшорният вятър е вероятно най-конкурентната европейска енергийна индустрия в света.
Това заяви Мартин Владимиров, директор Програма “Енергетика и климат” в Центъра за изследване на демокрацията по време на кръгла маса, посветена на офшорната вятърна енергия, предаде БГНЕС.
“Черноморският регион е граничен пазар, но неговият потенциал все още не е изследван, освен това е и подценен. Нуждаем се от дългосрочна законодателна стратегия, която, за съжаление, липсва в Черноморския регион“, добави Владимиров. По думите му именно с конкретна стратегия и законодателни промени ще може да се отключи потенциалът на офшорната вятърна енергия.
Той обясни, че днешната инициатива е първата стъпка, с която ще се започне сериозната работа, която да доведе до отключване на огромния потенциал от офшорната вятърна енергия в Черноморския регион. Владимиров е категоричен, че добрите практики, които работят, трябва да се прилагат, и държавите трябва да обменят опит.
Мориц Зайлер, ръководител на икономическия отдел на посолството на Германия в България подчерта, че според него инициативите на ЕС, посветени на климата, са помогнали на държавите, особено тези в Централна Европа, да стартират проекти именно като днешния.
“Мисля, че трябва да бъдем честни и да признаем, че сме правили грешки по време на целия процес, но има и много добри практики, които можем да предадем на останалите. Нашата амбиция е голяма част от енергията ни да идва от вятъра”, посочи той.
Центърът за изследване на демокрацията ще учреди Черноморска коалиция за възобновяема енергия.