Над 70% от случаите на насилие над деца възникват вътре в семейната среда. Несправянето с агресията сред подрастващите в България е вследствие от хаотичната подредба на приоритетите в държавата, каза пред журналисти клиничният психолог и преподавател в СУ Христо Монов.
Темата за девиантното поведение се обсъжда по време на тридневната Национална научно-практическа конференция с акцент „Агресията в училище, на улицата и в интернет“, която се провежда край Асеновград. В нея се включиха преподаватели, професори, специалисти, директори на социални заведения и други официални гости.
Според Монов, проявяването на насилие сред децата е в резултат на разпадът на традиционната ценностна система. Той смята, че едно от средствата за справяне с проблема е оказване на подкрепа или понякога – дори натиск върху родителите. А те самите отказват професионална помощ и отричат, че съществува проблематична ситуация. За насилие над деца се приема не само буквалният израз на контекста, а и психическият тормоз – неглижирането или емоционалното отхвърляне на малчугана.
В конференцията край Асеновград участва и най-младият депутат в 44-тото Народно събрание Теодора Халачева. Тя припомни, че от началото на 2017 г. досега вече има регистрирани три смъртни случая, вследствие на агресивно поведение на деца в училище. Халачева съобщи, че в момента се подготвя нов законопроект – Закон за младежкото правосъдие. Неговата цел е да обхваща и контролира именно действията на младежите в страната, както и да осъществи контакт между подрастващите и институциите. Все още проектът няма конкретна структура. Предстои тепърва да бъде обсъден и оформен от парламентаристите и едва тогава да влезе за гласуване на заседание.
„Темата за агресията сред подрастващите бе избрана, защото в момента е актуална.“, каза Божидар Носиков - секретар на Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни към Общината. Той посочи, че на базата на цялата страна, в Асенoвград не се наблюдава завишаване агресивното поведение сред децата. За да бъдат постигнати положителни резултати по това направление Местната комисия осъществява превантивна дейност - срещи в училищата с деца, учители и директори, пред които се изнасят тематични лекции.
„Целта ни е да изострим вниманието и да покажем на подрастващите, че има институции, които могат да са им от помощ.“, каза Носиков. Той подчерта, че родителите в Асенoвград не са особено активна страна, относно комуникацията с такъв вид организации. По-скоро ги приемат като назидателни. В процес на протичане на възпитателните дела обаче сред тях се наблюдава облекчение от резултата.