Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експерт: Машините за гласуване имат много етапи на проверки, които да не позволят манипулиране на кода

28 ноември 2022, 09:53 часа • 2235 прочитания

Кодовете на машините за гласуване скараха политиците. Стигна се дори до закани за съд. Георги Свиленски от БСП обвини „Продължаваме промяната“, че са им предложили да оттеглят законопроекта за връщане на хартията, а в замяна щели да им дадат кодовете за машините. Кирил Петков пък заяви, че това е лъжа и ще заведе дело срещу Свиленски.

Още: Властта обича медиите, властта обича парите, но трябва да има регулация: СЕМ говори за социалните мрежи

Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!

Експерттът от Центъра за изследване на демокрацията Тодор Галев припомни пред БНР, че всички политически сили имаха достъп, за да проверят т.нар. код на машините.

„Това е желание да се създаде една огромна конспирация, на която много хора да повярват. Кодът се пази в ЦИК. Единствено там го притежават. Ако предположим, че по някакъв начин, някой се сдобие с кода, той ще бъде абсолютно безполезен, защото преди всички избори се преминава през процес по персонализиране на машините. На всяка се слага модифициран код, който съдържа бюлетината. Той се криптира, за да се гарантира, че не може да бъде променен. Обвързан е с частни и публични крипто ключове. Те удостоверяват, че съответната флашка може да се постави само на съответната машина. Персоналният код на една машина не може да бъде пренесен на друга. Това не може да даде предимство на една или друга политическа партия, която би могла да притежава този код“, обясни експертът.

По думите му машините имат множество етапи на проверки, които да не позволят манипулиране на кода.

Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)

„Имаше спекулации при последните избори, където бяха ползвани машини, че са дали грешка в журнала, т.е. там, където се записва. Експерти изясниха по-късно, че е имало някакъв проблем, например дефектна флашка или друг технически, поради което има разминаване между записаното на съответната флашка и кода на съответната машина. Той е уникален. Тогава машината дава съобщение. Въпросните машини, които са дали грешка, са спрени от гласуване. Това е сигурността на машинния вот“, заяви той.

Галев обясни още, че ако флашката не е специално програмирана за съответната машина, тя не може да тръгне.

"Ние се занимаване със следене на невярната информация в медиите и мога да кажа ,че недоверието в машинното гласуване нарасна", посочи той. И добави, че при гласуване с хартиена бюлетина има над 600 000 невалидните бюлетини, а когато се използват машини, те падат до няколко хиляди.

ОЩЕ: Христанов: И БСП, и ГЕРБ загубиха много избиратели, затова искат хартиена бюлетина

Още: Има ли проблем с финансирането на български филми: В "Студио Actualno" гостува Виктор Божинов (ВИДЕО)

Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес