От това дали ще се избере председател на Народното събрание и какви ще са първите законопроекти, които ще бъдат вкарани в нови парламент, ще се види какви ще са нагласите за коалиция. Това мнение изрази бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев в ефира на Нова телевизия след изборите на 2-ри април.
Още: Прогноза за времето - 1 април 2025 г. (вторник)
Още: Предложение: Инвалидите с безплатно паркомясто до дома си
„Министерският съвет каза, че са готови с бюджета и това ще е първия законопроект, който ще бъде внесен. Видимо е, че в този парламент има мнозинство и по темата за продължаване на помощта за Украйна. Ще е много интересно кой първи ще го внесе“, заяви още той.
ОЩЕ: ГЕРБ е съвсем близо до победата при почти две трети преборени протоколи
По думите му, ако ИТН влезе в парламента, ще запише безпрецедентна ситуация – първо изпада от Народното събрание, след това се връща и то без да се коалира с някого.
Още: Прогнозите се потвърждават: Снегът идва след броени дни!
Още: Най-важните новини за деня: 31 март 2025 г.
„Досега беше каквото беше. Сега ще е от същото по много. Чакаме да видим какви ще са квотите“, каза Емил Димитров – Ревизоро. Според него много трудно ще се постигнат компромиси, при положение, че цяла кампания си говорил срещу другия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Милиони на улицата, арести, обвинения: Къде е бъдещето на Турция? (ВИДЕО)
Още: Ники Василковски шокира всички с тази прогноза за Цветница
Експертите изразиха мнение, че трябва да има експертно правителство, зад което да седи политическа сила. Другата важна тема е дали ще се постигне консенсус за еврозоната, Шенген, бюджета.
„Нямахме предизборна кампания и затова имахме ниска избирателна активност. Очевидно лидерите, с изключение, на Бойко Борисов, не успяха да се пласират в общественото съзнание, така че да изглеждат като очевидна алтернатива или поне като хора, достойни да преведат България в кризата. Може да стане или нищо, или правителство тип Димитър Попов. Тогава двата основни антибода се събраха и направиха едно коалиционно правителство”, обясни бившият министър на енергетиката Мирослав Севлиевски.
По думите на икономиста Михаил Кръстев всички започват да говорят за компромис. "Партиите омекнаха и част от червените линии паднаха. Проблемът е, че едните твърдят „Вие ни крадете, ще спрем това”. Междувременно другите казват „Не, вие ни крадете и ще спрем този процес”. Как ще се намери компромис по този въпрос?”, попита той.
Още: Цензура за Самуел Финци и срам за всички нас - скандалите и важното в мрежата на 31 март
Още: Прокуратурата разкри детайли за мистериозната смърт на майката на български европрокурор
„Има един виц, който завършва с „И стана тя, каквато стана”. Това е ситуацията в момента. Излизането от кризата ще е трудно. Въпросът е дали парламентът ще постигне някакъв формат, чрез който да се взимат решения”, смята политологът Румяна Коларова. По думите й наблюдаваме срив на ПП и стабилност за ДБ.
„Избирателите на ДБ и ПП преживяха партньорство. Те избягват термина коалиция, но това си беше коалиционна подкрепа с БСП. Не виждам проблем да преживеят една форма на съвестно управление с първия или втория, ако бъдат изпълнени няколко техни условия, едно от които е Борисов да не е премиер. Той още в началото заяви, че няма да бъде министър-председател, ако ГИРБ спечели”, коментира журналистът Асен Генов.
ОЩЕ: Бивш съпартиец и министър: Василев, Лорер и групата им трябва незабавно да напуснат ПП