Чаровният германец, любителят на класиката и на рок симфониите, бунтарят, който не признава стилови граници – Дейвид Гарет идва у нас за концерт, част от световното турне "Millennium Symphony World Tour 2025" на 3 юни в Пловдив, съобщават организаторите от Fest Team. Античният театър ще се превърне в платно за новия музикален пейзаж на Гарет. Билетите са в продажба в мрежата на ticketstation.bg.
Специално пред Actualno.com виртуозния цигулар ни разкри повече за предстоящия концерт.
В Пловдив ще представите вашия албум “Millenium Symphony”, в който интерпретирате някои от най-големите хитове от последните 25 години, на изпълнители като Тейлър Суифт и други. Кое е най-голямото предизвикателство пресъздаването на модерни песни в симфонични произведения на изкуството?
Мисля, че най-голямото предизвикателство е преди тяхното изпълнение, а именно да намеря подход, който работи с аранжимента. Някои части трябва да ги разделиш и после да ги сглобиш наново, за да им дадеш своето ДНК. Аз идвам от света на класическата музика и композицията, която учих в Джулиард в Ню Йорк и за мен е много важно да намеря различен подход, но и да запазя есенцията на оригиналното произведение. Има няколко стъпки, през които трябва да се мине, да се планира внимателно, когато се записва такъв албум и разбира се се изпълнява. Пътят е дълъг, но съм горд с това, което направихме и сега е време да покажем на публиката какво сме създали и много се вълнувам да изпълня “Millenium Symphony” във вашата прекрасна страна.
Като артист вие винаги сте разширявали границите между класическата и съвременната музика. Мислите ли, че музикалната индустрия е по-отворена днес към артистите, които смесват жанрове като вас самия?
И да, и не. Да, защото ако си добър в това, което правиш, имаш възможност да имаш аудитория. В днешно време няма начин някой, който е креативен и свири на инструмент на много високо ниво да не бъде чут. Има прекалено много начини, например социалните мрежи, чрез които можеш да представиш таланта си пред света и това е много хубаво нещо. Но когато става въпрос за развитие извън твоята музикална сфера, в моя случай класическата музика, е много важно артистите да имат интегритет. Имам предвид, че със сигурност можеш да си вземаш почивки от твоята музикална сфера, но и да намериш начин да вземеш публиката от тези музикални почивки и да я прибереш при себе си, в твоята музикална среда. За мен интегритетът започва с пречистването на аудиторията със странични проекти, които обичаш да правиш, естествено аз обичам да правя това, иначе нямаше да го правя толкова много години, но винаги трябва да помниш, че главата причина да правиш тези странични проекти е да грабнеш техния интерес и да ги привлечеш, поне това е в моя случай.
Какво друго ни сподели артистът - вижте в интервюто.