“Апелирам да се вярва малко повече на институциите. МОСВ публикува проверена информация. Нашият ангажимент е към хората, не е към определени хотели. Когато има нещо, ние го казваме. Няма криене”. Това каза в предаването "Лице в лице" по БТВ министърът на околната среда и водите Юлиян Попов по повод притесненията на хората от евентуално замърсяване на Черно море заради взрива на язовира "Каховка" в Украйна.
Месец по-късно: Язовир "Каховка" е ужасяваща пустиня (ВИДЕО)
Той бе категоричен, че няма радиация и каквото и да е замърсяване на нашето Черноморие и допълни, че разпространява хибридна руска пропаганда по темата. Според него руски телевизионни водещи директно призовават казусът да се използва, за да се провалят летните сезони в Румъния и България, което да доведе до недоволство и призиви да се подкрепи руската пропаганда за войната в Украйна.
“На много места са проблем миризмите. Освен това българското общество става все по чувствително към тази тема, защото става все по-чувствително към всички теми, свързани с качеството на живот. Има един проблем с миризмата, това не може да бъде лабораторно регистрирано. Самата миризма не вреди директно на околната среда, тя може да попречи на психичното здраве”.
“Могат да се засекат веществата, които образуват миризмата. Този въпрос трябва да се уреди законово. Ние сме решени да работим за неговото решаване, но ще бъде сложно, този въпрос не е решен и на европейско ниво”, категоричен е той.
Попов коментира и сигналите за системни обгазявания в Разград. “Ще отида в Разград, за да се запозная с проблема. Ще отида там, за да ме ругаят на място. Екип на министерството работи по този въпрос. На европейско и международно равнище се работи усилено, за да се реши въпросът. Пречиствателната станция в Разград е много стара. Има съмнения, че има заводи, които изпускат миризми, тези неща могат да се проверят“, допълни екиминистърът.
Той подчерта, че е възможно две измервателни станции да показват различни стойности. „Много ме учуди твърдението, че норми са превишени стотици пъти. Това не са станции на РИОСВ, това са европейски станции, те са международно сертифицирани, проверени станции. Това, което показва официалната станция, не може да бъде подлагано на съмнение“, посочи екоминистърът.
По думите му проблемът с емисиите на конвенционалните източници на енергия – въглищата, не може да бъде решен. "Решението е пазарът, защото той изтласква този тип централи. Тези централи трябва да бъдат заменени чрез енергийна ефективност. Това е проблем в България – че трябва да увеличим значително енергийната ефективност. Това може да стане и с увеличаване на трансграничната свързаност, когато имаме трансгранична мрежа, която се разпростра на хиляди километри, тогава неравномерността се балансира. Трябва да се подобри инвестиционната среда у нас, защото инвеститорите имат огромен интерес да инвестират във възобновяеми енергийни източници и в енергийна ефективност", заяви министърът на околната среда и водите.
"Не можем да кажем, че горещините ще предизвикат безводие", коментира още министърът на околната среда и водите. "Горещините не биха предизвикали ограничение на водния режим в момента", допълни той. На въпрос можем ли да говорим за пресъхващи язовири или безводие, което предстои, министърът каза: "Не, това са екстремни температури, които са в кратки периоди, по няколко дни, може да са и няколко седмици. Те не могат да пресушат язовирите, те се пълнят от дъждове, от снегове".
"Имаме безобразна водна система в много части на страната, където по водопроводната мрежа се губят по 70-80%, 90% и над 90% дори", заяви Юлиан Попов. По думите му това е много по-голям проблем от конкретната горещина, а проблемът е за хората, затова правителството го обсъжда експертно.
"Общините, кметовете трябва много сериозно да се заемат с местното управление на водите", коментира министърът и уточни, че местната власт трябва да се ангажира с изграждане и модернизация на водните инсталации, пречиствателните станции и водопроводите.