Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Екология и изобретения: Как Техническият университет се грижи за околната среда

14 ноември 2024, 11:19 часа • 660 прочитания

Проф. д-р Георги Венков е зам.-ректор по учебна дейност, акредитация и академичен състав, както и ръководител на Център по устойчиво развитие на Техническия университет – София. В университета зеленото мислене и правилните навици в рециклирането са не просто отдавна установени, но в изключително напреднала фаза. Техническият университет наскоро се включи и в кампанията "Екозвезди" - идея и инициатива на "Екопак", която помага за опазването на околната среда, превръщайки разделното събиране на отпадъци в максимално практичен, ефективен и опростен процес. А ето какво ни разказа проф. Венков.

Техническият университет – София е дом за хиляди студенти и е нормално техните екологични навици да са различни. Как успявате да организирате толкова много хора да бъдат изрядни в рециклирането?

На първо място, добрите навици се усвояват и възпитават в семейната среда и в предходните образователни степени, и ние сме много радостни и горди от факта, че в Технически университет – София се обучават студенти с изградена ценностна система. Ставайки студенти в най-голямото висше техническо училище в България, младите момичета и момчета стават част и от нашето голямо семейство. Всеки един служител в университета, от преподаватели и администрация до помощно-технически персонал, се стреми да споделя ползите от рециклирането със студентите както във формална, така и в неформална среда, по време на ежедневните дейности от студентския живот.

Какво Ви мотивира да се включите в “Екозвезди” и по какъв начин протича съвместната Ви работа с „Екопак“ по инициативата? 

Техническият университет – София следва концепцията за устойчиво развитие във всички свои дейности, свързани с преподавателска, научна, административна, социална, спортна и други дейности, спазвайки основните принципи на устойчивото развитие. Това беше и нашата мотивация да се включим в инициативата „Екозвезди“, която помага чрез съвременни способи на въздействие да окаже цялостно влияние върху възприятията на хората и повишаване на самосъзнанието им по отношение на ползите от рециклирането на материали и намаляването на употребата на изчерпаеми ресурси. Съвместната ни работа с „Екопак“ бих могъл на определя като удоволствие. Когато и двете страни следват обща мисия и кауза, изпълняваните дейности, не са предмет на договореност, а се превръщат в ежедневен стремеж към постигането на по-добър живот както за днешните поколения, така и за всички следващи.

Доколкото разбрахме, полагате старания, които са в съвсем напреднала фаза - например, че при неправилното използване на жълтия контейнер и изхвърлянето на нещо различно в него, а не пластмасови бутилки и кенове, дори връщате камерите и откривате извършителя. 

Полагаме усилия по всякакъв начин да предаваме на студентите идеологията на рециклирането и свързаните процеси, обслужващи тази технология. За съжаление се налага да прибягваме понякога до по-строги мерки. Те, от своя страна, дават положителни резултати. Изпълнявайки тези мерки, стремежът ни не е да посочим виновника с пръст, а да разберем кой е той или тя, за да можем да обърнем специално внимание на въпросите „Защо не трябва да правя така?“ и „За кого е важно да постъпвам правилно?“.

Екологичното мислене и изобретенията вървят ръка за ръка в Техническия университет 

 

Екологичното образование е важна част от гражданската култура, а е добре тя да се придобие в съвсем ранна възраст. Как вие създавате подходяща среда, в която да възпитавате студентите и да ги насърчавате в изграждането на грижливо отношение към околната среда?

Техническият университет – София чрез своя Център за устойчиво развитие развива и поддържа много активности, чиято цел е създаване на модел на мислене и поведение, насочен към опазване на околната среда. Инициативите на Центъра са насочени не само към студентите в университета, но и към широката общественост. Използваме много различни подходи, с които целим да създадем не навици, а начин на мислене. Един пример за това е изграждането на система за захранване на кафемашина с електрическа енергия, генерирана чрез каране на колело. Трансформирането на механична енергия в електрическа не е фундаментална новост, но ние приложихме концепцията за upcycling на непотребни вещи и оказване на въздействие върху възприятията на потребителя. В крайна сметка, получихме система, изградена от: велоергометър, излезнал от употреба от фитнес зала в София; алтернатор от „Жигула“; акумулатор от автомобил, негоден за експлоатация; инвертор от 12 V на 220 V от бракуван кемпер.

Предметите, от които е изградена системата

 

Група от студенти се включиха в експерименталната част, която целеше оценка на необходимото време и усилие при колоездене за генериране на енергия, достатъчна за направата на едно топло кафе. Резултати за различните участници показаха, че в зависимост от пола и от физическата подготовка, са необходими между 15 и 55 минути. Но по-важният резултат е този от проведената анкета със студентите преди и след участието им в експеримента. Всеки един от тях беше категоричен, че след участието си е променил нагласите си към необходимостта от отговорно потребление и пестене на енергия, осъзнавайки, че усилията, които са необходими на него или нея, за да си направи едно топло кафе, са необходими и на природата, за да задоволи потребностите на всеки един от нас.

Микроводна турбина, която се монтира към смесителите в санитарните помещения и при използването на вода за миене на ръце се генерира енергия, която захранва част от осветлението в помещението. Двата студентски екипа, заедно със своите ментори, вече работят върху обединяването на двете идеи. Очакваният краен резултат е всички участници в живота на Технически университет заедно да събират пластмасови капачки и да отпечатат на 3D принтер микроводни турбини, които да се монтират във всички санитарни възли на учебните блокове и да осигуряват осветление на помещенията.

 

Използва ли университетът иновативни еко решения, които тепърва ще се развиват и прилагат?

Да, Техническият университет – София използва редица такива решения, за едно от които вече ви споделих. Вече всеки студент може да пие безплатно кафе, стига да си произведе сам необходимата енергия. Имаме още много подобни примери, някои от които са в етап на прототипи, а за други вече разглеждаме възможности за пълномащабно внедряване. Една такава иновация е съвкупност от две независими студентски разработки, част от уникалната за страната ни инициатива, финансирана от ТУ – София, а именно - конкурсът „Студентски иновационен хъб“. През 2023 година в рамките на този проект, студенти от Студентския клуб по Роботика разработиха система за директно рециклиране на пластмасови капачки от бутилки във филамент за 3D печат. През тазгодишното издание на същия конкурс, студенти от специалност Топлоенергетика и ядрена енергетика разработиха модел на микроводна турбина, която се монтира към смесителите в санитарните помещения и при използването на вода за миене на ръце се генерира енергия, която захранва част от осветлението в помещението. Двата студентски екипа, заедно със своите ментори, вече работят върху обединяването на двете идеи. Очакваният краен резултат е всички участници в живота на Технически университет заедно да събират пластмасови капачки и да отпечатат на 3D принтер микроводни турбини, които да се монтират във всички санитарни възли на учебните блокове и да осигуряват осветление на помещенията.

Техническият университет стана част от кампанията "Екозвезди" 

 

Университетът е мястото, в което най-ясно се очертават разликите при смените на поколенията; забелязвате ли някакви интересни тенденции по отношение на екологичните навици и начин на мислене в тази посока?

Тенденциите са положителни, като може да се обобщи, че ценностната система и начинът на мислене на студентите от всяко следващо поколение са насочени към екологичния и устойчив начин на живот. Този резултат се дължи на непрестанните усилия на всички ангажирани структури в процесите на популяризиране на идеологията за опазване на околната среда и запазване на планетата за следващите поколения.

 

 

А какви са последиците за всеки бизнес или институция, попаднали в "Зелената алея на славата" може да научите тук (бел. ред)

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес