Европейската комисия се наблюдава с безпокойство националистическите стъпки, предприемани от някои страни-членки на ЕС успоредно със задълбочаването на кризата, пише днес испанският вестник "Ел Паис", предаде БГНЕС.
Още: Георги Тошев за документалния филм "Лили": Зрителите имат нужда от по-обективна истина
Още: Гуцанов попари надеждите за по-високи заплати в цял един сектор
Най-силна тревога предизвиква Великобритания и вчера изпълнителният орган на ЕС предупреди Лондон, че ще наблюдава отблизо дали оповестените от премиера Дейвид Камерън ограничения за имигрантите отговарят на нормативната уредба на Евросъюза.
Говорител на еврокомисаря по социалните въпроси припомни, че голямата част от имигрантите напускат своите страни, за да търсят работа, а не да искат социални помощи.
Брюксел засега не взема отношение за плана на Камерън, докато не види това на книга, но подчертава, че страните-членки без друго разполагат с достатъчно механизми, за да предотвратяват "социалния туризъм", посочва изданието.
Още: Променят движението в двете тръби на тунел „Железница“ на АМ „Струма“
Още: След смъртта на папата: "България излиза от една зона на комфорт"
"Всички страни-членки, включително Великобритания, са въвели стриктни предпазни механизми", подчерта говорителят на еврокомисаря Ласло Андор. Тази тема безпокои Европейската комисия, защото спънките за имиграцията засягат до голяма степен две държави, влезли в ЕС през 2007 г. Румъния и България, чиито граждани ще могат да пътуват свободно в целия ЕС след 1 януари 2014 г., продължава в. "Ел Паис".
Брюксел припомня, че повечето социални придобивки не могат да се ползват автоматично, това е подчинено на определени условия, посочва вестникът и цитра примера с придобиването на жилище в Обединеното кралство, което е възможно само ако даден имигрант има постоянна работа или покаже, че има достатъчни доходи. Освен това Еврокомисията разполага с проучвания, показващи положителното влияние, което са оказали работниците от Източна Европа във Великобритания и Ирландия. В периода 2004 - 2009 г. този имигрантски поток е донесъл на Обединеното кралство богатство, представляващо 11,2% от Брутния й вътрешен продукт, подчертава испанският вестник.
Още: "Записа датата в календара си": Папа Франциск е щял да посети България още веднъж
Още: Над 300 предложения за барбекю до 27 април в Kaufland