През последните дни в редица български медии бяха цитирани данни, които създадоха изопачена картина на ситуацията със сигурността по пътищата в Европейския съюз и конкретно в България. Това се казва в изявление на ЕК по повод данните за пътната безопасност в България.
Още: Защо цените на имотите в София са абсурдно високи? Пари под матрака и още 7 причини
Още: Милиони на улицата, арести, обвинения: Къде е бъдещето на Турция? (ВИДЕО)
Методиката на Европейската комисия за докладване и класиране на пътната безопасност се основава на смъртните случаи отнесени към броя на населението. В целия ЕС има ясна дефиниция на понятието "смъртен случай" и цифрите се проверяват старателно.
Според последните данни публикувани от Европейската комисия през ноември 2018 г., България е класирана на второ място в ЕС по брой смъртни случаи.
Данните, цитирани вчера и днес в българските медии, се отнасят до пътни злополуки спрямо броя на населението. Тези данни идват от доклади на пътната полиция и последно бяха цитирани през април 2018 г. от Европейската комисия в публикувания Годишен доклад за пътните инциденти на Европейската служба за наблюдение на безопасността на движението по пътищата, на който се позовават българските публикации.
Още: Ники Василковски шокира всички с тази прогноза за Цветница
Още: Цензура за Самуел Финци и срам за всички нас - скандалите и важното в мрежата на 31 март
Данните за броя на пътнотранспортните произшествия, докладвани от различните държави членки на ЕС, широко се разминават. Всеки опит за подреждането на държавите по този показател би довел до изопачаване.
Ето защо Европейската комисия никога не прави класации на държавите членки въз основа на данните за броя на пътните злополуки.
Още: Прокуратурата разкри детайли за мистериозната смърт на майката на български европрокурор
Още: Как да боядисаме яйцата за Великден само с естествени бои от природата