Нов доклад на ЕК показва, че България трябва да бъде проучена в дълбочина отново, за да се оценят продължителността на дисбалансите в страната. През пролетта на 2018 г. стана ясно, че страната ни има макроикономически дисбаланси, които се отнасят основно до слабости във финансовия сектор. Това предава БГНЕС.
Още: "Ние сме Сияна": Протест блокира движението на пътя Плевен-Луковит (ВИДЕО)
Още: Кой има имен ден днес, 12 април 2025 г. Честито!
При настоящия доклад за страната ни са засегнати проблеми свързани с корупцията, която според ЕК е особено рискова, защото може да бъде свързана с активно пране на пари, както и с финансиране на терористични организации.
От Брюксел отбелязват, че при две трети от случаите, в които са изпратени сигнали, включващи лица с връзки в политиката, до бюрото за финансово разузнаване „не са били предприети нужните действия”.
Доста голямо внимание е обърнато и на схемата за гражданство чрез инвестиция. Като е отбелязано, че на 30 януари 2019 г. е обсъдена промяна на законодателството, която изисква от лицето, желаещо да получи гражданство по този начин, да знае български език и да има работа и изкарва пари в страната.
Още: Прогноза за времето - 12 април 2025 г. (събота)
Още: Зов за помощ: Дете с тежка диагноза се нуждае от скъпо лечение
От ЕК заявяват, че при тази схема лицето може срещу една сума пари да получи гражданство, дори и да не е стъпвало в България, което може да доведе до данъчни измами.
Отделно има заключение, че дисбалансите са налице и заради голямото неравенство в доходите, като според ЕК механизмът за определяне на минималната заплата в България е некоректен. Ниските заплати, ниските социални помощи, ниската дигитална грамотност и малкото ходещи на ясла деца са също посочени като минус в социалната политика на страната.
Още: Тревожни данни: Обявиха колко са регистрираните хазартно зависими у нас
Още: Най-важните новини за деня: 12 април 2025 г.