Повече от 5 хиляди са получили хуманитарен статут или статут на бежанец през миналата година у нас. Едва 3% тях имат висше, а всеки трети няма никакво образование.
За сравнение, в Германия, там всеки пети бежанец е с висше образование, а всеки трети - със средно. Икономисти предупреждават, че потокът ще продължи и в следващите години, съобщава bTV.
Бежанците, регистрирани в бюрото по труда, в края на миналата година са били 19, а 38 са започнали работа чрез борсата, показва справка на Агенцията по заетостта
„Проблемът, който се случва често, е, че много от тях нямат документи за образование. Когато са тръгвали, не са ги взели със себе си. Нямат и документи за трудов опит и това е една от пречките за пълноценната им реализация в България”, заяви Ангел Ангелов от агенцията.
Според икономисти държавата трябва да вземе мерки, така че у нас да остават полезни за икономиката имигранти.
„Независимо какви огради строим, мигранти ще има. Дори в най-ниско продуктивните сектори един зает създава добавена стойност между 18 и 23 хиляди лева годишно”, коментира икономистът Лъчезар Богданов.
В противен случай е много възможно и те да се наредят на опашката за социални помощи.
Икономисти изчисляват, че при евентуален поток от 10 хиляди мигранти в следващите години 17 милиона лева, инвестирани в езикови умения и професионална квалификация след 2-3 години ще се изплатят в добавена стойност повече данъци и осигуровки в хазната. В противен случай, само социалните помощи годишно ще са на тази стойност.