Държавата ще обслужва плажове, които нямат стопани. Проектът е пилотен за тази година, съобщи областният управител на Добрич Недко Марчев. Решението е взето на заседание в регионалното министерство с експерти и областните на трите морски области - Добрич, Варна и Бургас.
Още: 10% от всички тестове за наркотици на пътя са фалшиво положителни
Още: ПП-ДБ и БСП обещаха на бизнеса подкрепа за компенсациите за тока
"В момента се събира информация от общините. Критериите, по които ще се определя кои от плажовете без стопани ще бъдат подсигурени с медицинско и водно спасяване от страна на държавата, са няколко, сред които е и посещаемостта", поясни Марчев.
Тази година се подновяват договори за плажове след процедура там, където са изтекли сроковете за стопанисване. Различното е, че плажните ивици се дават само за година, информира в. „Стандарт”.
Областният управител на Добрич обясни: "Причината за краткия срок е новата нормативна уредба, която се готви в тази посока. Предстои сформиране на комисия, която ще има за задача до есента да извърши пълно обследване на плажовете, да изготви кадастрални карти, да бъдат определени с точност и физическите параметри на пясъчните ивици".
Още: „Агрион“ и БЧК с дарение за деца в нужда
Още: Тотализаторът е подпомогнал спорта и културата с рекордните 50 млн. лв.
Плажовете, които са безстопанствени, се обозначават с табели като неохраняеми. На територията на област Добрич има общо 35 плажа, от които 18 са без стопани. Половината от неохраняемите ивици са на територията на община Шабла.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради мръсния въздух: И днес ще се возим със зелен билет
Междувременно стана ясно, че концесионерите на плажни ивици здраво са закъсали за спасители броени дни преди старта на сезона. Ситуацията в Слънчев бряг е овладяна, но за по-малките плажове няма кандидати.
Ивицата в бургаския квартал "Крайморие" е една от многото, която е в тежко положение няколко дни преди началото на сезона. Концесионерът Димо Павлов признава, че е непосилно да осигури необходимия брой спасители до 1 юни, когато плажът трябва вече да е открит и с охрана.
Заплатите на спасителите варират между 600 и 800 лв., задължително им се осигуряват нощувки и храна. Всяка година кетап получават близо стотина нови обучени кадри, но повечето от тях бягат в чужбина за 5 пъти по-високи заплати.
Още: Най-важните новини за деня: 9 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 10 януари 2025 г. (петък)