Искане за спешна промяна на Закона за собствеността е пуснато за обществено обсъждане. Причината – изтичането на срока, в който не важи придобивната давност по отношение на държавни и общински имоти, предвиден през 2006 година. По същество придобивната давност означава, че след определен период от време, в който дадено физическо и/или юридическо лице стопанисва държавен и/или общински имот вместо държавата/общината, то може да претендира за окончателна собственост върху него.
С новата промяна се предлага удължаване на този срок с още 5 години, защото Планът за действие с мерки за предотвратяване придобиването по давност на имоти – частна държавна собственост или общинска собственост все още не е изпълнен! Ако няма промени, срокът по отношение на имоти частната държавна и общинска собственост изтича на 31 декември, 2017 година.
Предложението за удължаване на срока, в който не важи придобивната давност, е на областните управители в България. Те го правят, защото не е приключило установяването, регистрирането и актуването на имотите, които могат да бъдат придобити на основание стопанисване за определен срок от време. Основната причина е липсата на кадастрални карти и кадастрални регистри на много места в цяла България. Очаква се кадастрални карти и регистри за цяла България да има чак през 2023 година, съгласно данни на Агенцията по геодезия, картография и кадастър информация – при това, ако има необходимото финансиране.
"Този проблем е повсеместен, в този смисъл държавните имоти все още не са защитени и възможността да бъде придобита собственост на трети лица върху тях би засегнало до голяма степен най-вече обществения интерес, с оглед публичната функция и значимост, която имат немалка част от тези имоти". Това е позицията на всички областни управители в страната.
Интересен факт е, че само преди месец зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Валентин Йовев каза, че държавата вече е дала на общините над 1 млн. лева в периода май-октомври тази година за изготвянето на общи устройствени планове.