"В управленската програма сме записали една цел, следваме я в разговорите с ЕК – максимално бързо изграждане на оставащия участък от АМ „Струма“ при вариант изцяло извън Кресненското дефиле, при максимално съобразяване със защита на биоразнообразието и без загуба на европейски средства". Това заяви министърът на регионалното развитие Андрей Цеков пред репортери на 20 февруари.
Още: Изграждането на АМ "Струма" с тунел "Железница" поскъпна с десетки милиони за година
Преговорите с ЕК
По думите му - след преговорите, които правителството води от месеци с Еврокомисията, е имало финална, техническа среща, от която заключенията се очакват през следващата седмица. "Мисля, че сме постигнали разумния компромис", каза Цеков.
"За източния вариант изчакваме одобрение. В средносрочен план ще работим за още едно трасе – минимум двулентово – извън Кресненското дефиле", заяви той.
Още: Шишков: Чисто екологичен ще е мотивът за избор на трасе на "Струма"
Забавянето е "проблем за хората и за животните"
"Всеки ден забавяне е проблем както за хората, минаващи през дефилето, така и за биоразнообразието. Нищо не сме решили, докато не извадим част от трасето извън дефилето. Затова - това, което министрите са предложили, е да се подготви строителство по трасето, което вече е проектирано, а същевременно да започне проектиране за търсене на друго трасе, което да е горе. Това е най-бързият начин да облекчим трафика и да запазим природата", заяви премиерът Николай Денков.
Снимка: БГНЕС
Сагата с Кресненското дефиле и АМ "Струма"
През май 2023 г. стана ясно, че служебното правителство е подписало тайно договорите за строежа на автомагистрала „Струма“ през Кресненското дефиле. Двата договора са на стойност почти 1,2 милиарда лева с ДДС и са подписани в началото на април 2023 г. Публикувани са обаче чак на 12 май, сочи регистърът на обществените поръчки.
По-късно след подписването е записано условие, че ще влязат в сила, ако се осигури финансирането и при избрано трасе. Пред протестиращи еколози тогавашният служебен министър на регионалното развитие Иван Шишков обаче твърдеше, че изборът на трасе не е предрешен.
Самото изграждане на АМ „Струма“ през Кресненското дефиле предизвика масови протести, включително пред парламента. „На кого „служи“ служебното правителство“ и „Да спасим Кресненския пролом“ – плакати с такива надписи издигнаха недоволните граждани, настоявайки за реализиране на т.нар. източен вариант, т.е. пътят през дефилето да остане като алтернативен на магистралата.
Още: Нов протест в Кресненското дефиле - трима арестувани, включително бивш съветник на Сандов
През януари тази година Върховният административен съд (ВАС) отмени отказа на Административния съд в София да разгледа жалба на природозащитната организация Сдружение за дива природа "Балкани" срещу писмо на служебния министър на околната среда и водите Росица Благова от месец март 2023 година, касаещо строителството на магистрала "Струма".
С него Благова потвърждава на председателя на Агенция "Пътна инфраструктура" и на Министерство на регионалното развитие на благоустройството, че не се изисква процедура по екологична оценка (ЕО) и оценка за съответствие (ОС) за доизграждане магистрала "Струма" в района около Кресна. От ВАС обаче не са съгласни.
Още: ВАС върна за ново разглеждане дело срещу строежа на АМ "Струма" край Кресна