В днешното издание на „Видимо и невидимо: Контрапропаганда“ Калин Манолов разговаря с доц. Сергей Страшнюк – историк и преподавател в Харковския държавен университет „Василий Каразин“.
Още: Най-важните новини за деня: 23 декември 2024 г.
Още: Прогноза за времето - 24 декември (вторник)
Гостът припомня, че Гладоморът през 1932-33 г. не е първият, не е и последният за Украйна. Първият е бил през 1921-23 г. по време на голяма суша, когато Ленин забранява на чуждестранни хуманитарни организации да предоставят помощи на населението на Украйна. „Ленин разрешава да помогнат, но само че в Поволжието. По такъв начин СЕ спасяват към 10 мил. души, все селяни, но не и в Украйна, защото в Поволжието нямаше протести, нямаше антисъветско движение.“
Подобен прийом използва и Сталин в началото на 30-те г., когато активно започва да внедрява в Украйна решението на поредния конгрес на РКП(б) (Руска комунистическа партия (болшевики) за колективизацията, т.е. отнемане на собствеността на земя, техника и т.н. С. Страшнюк разказва и за "Законът за класовете" от 1932 г. (житен клас-б. р.), според който, ако някой открадне 3 до 5 житни класа, събрани от ожънато поле, бива осъден на 10 г. затвор или дори разстрелян. Лично Сталин снижава възрастта на „крадците“ до 12 годишни. Още: Михаил Станчев:Западът прави всичко възможно да не даде Украйна на Русия, а Русия - да не даде Украйна на Запада (ВИДЕО)
„Според мен, освен това че Гладоморът е една национална трагедия, той е символ на отсъствието на собствена държавност. Щом нямаш своя държава, нямаш своя армия, може да се случи всичко, особено, ако имаш такъв съсед, както ние украинците. Аз това го наричам “Проклятието на географията“. Но между другото, тази пълномащабна война, която започна миналата година, за украинците е един шанс да преодолеят комплекса на жертвата. Защото украинското общество след Гладомора, то е постгеноцидно общество, което е травмирано, деформирано, потиснато, тотално русифицирано особено в градове, и чак след 1991 г. ние започнахме да се освобождаваме от тези комплекси на непълноценност, на потиснато национално самосъзнание. С тези комплекси най-малко три поколения преживяха и последиците досега се усещат.“, казва историкът.
Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)
Още: Близо 130 000 превозни средства са излезли от София на 20 и 21 декември
С. Страшнюк споделя, че авторитетната международна организация Human Rights Compliance наскоро публикува разследване с доказателства за плана на русия да използва откраднатото зърно от окупираните украински територии. „Целта на путин е същата като на Сталин, да използват това крадено зърно, да го продадат на външните пазари и с това да финансират тази война. Буквално вчера прочетох информация от нашата преса, че са откраднали 15 мил. тона украинско зърно за 2 години руснаците – 10 мил. тона жито и другото е слънчоглед и царевица и са спечелили от това повече от 7 милиарда долара.“ Още: Митко Новков: Българската история е многозначна, поливалентна и изключително интересна (ВИДЕО)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лъчезар Тошев: Моралът в България се разрушава поради липса на справедливост (ВИДЕО)
Още за колективизацията, „Законът за класовете" от 1932 г, за това как киното е използвано за пропагандата срещу „кулаците, които искат да уморят от глад пролетариата“ можете да научите от видеото: