Доброволците, активистите и организациите в помощ на украинския народ станаха Човек на годината на 15-ите годишни награди на Българския хелзинкски комитет (БХК) за принос към правата на човека и правозащитността.
Призовете бяха връчени на 8 декември 2022 г., в навечерието на Международния ден на правата на човека - 10 декември. Церемонията събра близо сто души – активисти и представители на организации и институции, работили през изминалите 12 месеца за правата на човека, опазване на природата и защита на животните. За първи път в историята на наградите близо една трета от всички допустими номинации бяха свързани с една и съща тема - войната на Русия срещу Украйна.
„2022 година премина с едно ужасяващо събитие: войната в Украйна“, заяви в словото си Красимир Кънев - председател на журито и на Българския хелзинкски комитет. „Агресията на Русия предизвика бежанска вълна и България стана дом за много украинци. За наша чест те бяха посрещнати със съчувствие и подкрепа от българите. Тя се изрази в голям брой доброволчески инициативи, които запълваха огромната липса на държавата“, заяви още Кънев, цитиран от пресцентъра на БХК.
ОЩЕ: Япония дава 1 милион долара за украинските бежанци у нас
Подгласната награда за Фондация „Мисия криле“ и Център „Глас в България“ беше връчена за приноса им към правата на иранската общност у нас през изминалата година и системните им усилия за подобряване на правата на търсещите закрила в България.
Бяха връчени и осем приза в специални категории. С „Постоянство и храброст“ беше отличена Сара Перин - за дългогодишната ѝ дейност за равни права на хората от ромската общност у нас.
На инициативата „Номадската класна стая“ журито присъди специален приз „Светлина в тунела“ за усилията им да възпитават у децата равнопоставеност, толерантност и недискриминация.
Награда „Вдъхновение“ беше присъдена на Любомила Кривошиева и фондация „Дивите животни“ - за кампанията ѝ за създаване на болница за диви животни.
Инициативата „Ти броиш“, която обединява платформа за паралелно преброяване на гласовете от изборите и насърчава доброволци за включване като наблюдатели в най-рисковите секции, беше отличена с приза „Гражданска доблест“.
И тази година журито бе вдъхновено да присъди специална награда под името „И сам воинът е воин“ на Таня Христова - за кампанията „Кутии на доброто“, с която се събират подаръци за живеещите в бедност деца от с. Градец. Тя получи приза и за приноса си за разрушаване на стереотипите за ромската общност.
Активист на годината през 2022 г. са Ваня Добрева и Антоанета Иванова, отличени за системната им работа в подкрепа на уязвими деца и семейства и осигуряването на достъп до здравна грижа за украински бежанци с хронични заболявания.
За застъпник на годината журито определи инициативата „Дишай Димитровград“, за борбата им за правото да дишат чист въздух.
Журналистическият приз в наградите беше присъден на Георги Тотев и Георги Кожухаров за поредицата им „Записки от Украйна“, публикувана от „Дневник“.
Издателят и активист Манол Пейков получи специална грамота от екипа на БХК за дейността си в подкрепа на Украйна и украинския народ от началото на войната насам. Той беше член на журито и номинацията му не подлежеше на разглеждане.
Визията на наградите тази година бе изработена от илюстраторката от украински произход Вики Книш, съобщават от БХК.