Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Доброволци при Малко Търново показаха колко лесно се минава нелегално границата

05 април 2016, 08:30 часа • 3916 прочитания

Потокът е толкова голям, че нямахме време дори да хапнем. Така журналистите от "Ничия земя" описват какво се случва в района на Малко Търново, най-често около село Граничар.

Заради огромния човешки поток доброволци от неправителствената организация "Закрила на българските граждани" се събират, за да спират бежанския поток. Пред камера бяха показани . Между 6 и 9 сутринта и между 18:00 и 21:00 часа преминаващите мигранти са най-много, казват доброволците, обяснявайки това с препредаване на смените на „Гранична полиция”.

Доброволците, които действат в района на Малко Търново, са съвсем различни от толкова популярния вече Динко. Те спират групи от хора, дават им храна и вода и чакат „Гранична полиция” да дойде и да прибере хората. Полицията идва, но взема документите на доброволците, които призовават силите на реда да видят какво носят мигрантите.

Видях човек, който очевидно скоро е бил измъчван – с изтръгнати нокти. Границата е врата в полето – щом аз знам откъде да мина, коментират от „Ничия земя” пред сутрешния блок на Нова телевизия. И добавят – въпросът е, че „Гранична полиция” действа по подкани на други хора, не по процедура.

Радослав Сотиров, директор на "Гранична полиция" - Елхово, потвърди за случай от 3 април, който обясни, че за 40 минути е направена обратна връзка за точното място, където доброволците са спрели нелегалните имигранти. След още 1 час и 20 минути силите на реда стигат до мястото. От "Ничия земя" обаче заявиха, че доброволците са подали абсолютно точни координати, а не са казали, че се намират "до чешма". Чешмата беше указана като допълнителен ориентир, добавиха журналистите. Сотиров добави, че през миналата година са осъдени 1200 души за каналджийство.

Какво казва законът?

В специален материал Actualno.com потърси юридическо мнение относно т.нар. граждански арест, когато става въпрос специално за мигранти.

Оказа се, че темата е много сложна. Според чл. 279 от Наказателния кодекс „нелегалното преминаване през границата” е престъпление, но не и когато става въпрос да се търси убежище – т.е. в случай на бежанци. Евентуално преминаване на българската граница от небългарски граждани може да се приеме за нападение срещу България, но граждански отпор може да се направи само на самата граница и то със средства, съответстващи на "нападението" – например вървящи хора да бъдат подплашени с викове, обясни юристът Андрей Георгиев. Чл. 280 пък урежда наказанията за каналджийство. Същевременно според чл. 12 от Наказателния кодекс граждани могат да задържат лице, "извършило престъпление". Остава въпросът дали при преминаване на границата може да се говори за неизбежната отбрана.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес