Добричкият окръжен съд отхвърли иск на Мюсюлманското изповедание за собствеността на част от училищен имот в областния град, съобщи пресцентърът на институцията, предаде БТА.
Делото е със значителен обществен интерес, тъй като засяга сградата на едно от най-старите училища в града, а искът е на значителна материална стойност - за повече от 348 400 лева, отбелязват от съда. Мюсюлманското изповедание претендира за сграда на основното училище "Христо Смирненски" със застроена площ 630 квадратни метра и за част от терен с площ 4782 квадратни метра.
При решаване на спора съдът е обсъдил редица международни договори, по които България е страна - Букурещкия от 1913 година, съглашение, подписано в Цариград между турското и българското правителство през 1909 година, Крайовската спогодба от 1940 година и други, посочва говорителят на Окръжния съд Кремена Капралова.
Според съдебния състав Мюсюлманското изповедание не е доказало съществуването на Добричка мюсюлманска вероизповедна община в периода след Освобождението на България, както и наличието на правоприемство с нея. Съдът прави извод от събраните по делото доказателства, че турската общност е организирала вероучение и образование на родния език на своите членове, като е създала и поддържала частно турско училище като образователна институция, но не е придобила собствеността на сградата. В приложения по делото списък на недвижими имоти на Мюсюлманската изповедна община - Добрич, изпратен от местното мюфтийство до Главния мюфтия през 1954 година, не е посочено, че тя притежава процесния имот, се аргументира съдът.
Решението подлежи на обжалване и протест пред Апелативния съд във Варна в срок 15 дни.