До 2022 г. европейските граждани ще могат да взаимодействат изцяло дигитално с публичните администрации на своите държави.
Още: Прогноза за времето - 12 април 2025 г. (събота)
Още: Зов за помощ: Дете с тежка диагноза се нуждае от скъпо лечение
Възможност за гражданите и за бизнеса в ЕС да взаимодействат изцяло дигитално с публичните администрации на държавите-членки, повишаване на дигиталните умения на гражданите и прилагане на ориентирани към потребителя дизайн и предоставяне на дигитални публични услуги. Това предвиждат част от мерките през следващите няколко години, с които държавите-членки на ЕС се ангажираха по време на среща на високо равнище по е-управление в Талин. Участие в Министерската среща по е-управление взе председателят на Държавната агенция "Електронно управление" Росен Желязков, който подписа заключителния документ от форума в естонската столица.
С Декларацията по е-управление от Талин министрите от ЕС, отговорни за електронното управление, потвърдиха политическата воля на държавите-членки да продължат усилията за ускорено развитие на е-управлението, което има централна роля за посрещане на предизвикателствата, свързани с дигиталната трансформация.
За пълно въвеждане на принципа за еднократно събиране на данни (принцип "само веднъж") през следващите години държавите-членки на ЕС ще идентифицират на мерки за намаляване на административната тежест чрез сътрудничество и обмен на данни между самите администрации на национално, регионално, локално и трансгранично ниво. Принципът за еднократно събиране и многократно използване на информацията ще бъде въведен и чрез подобряване на качеството и технологичната достъпност на данните в ключови регистри, както и чрез насърчаване на културата на повторно използване на информацията от администрациите.
Още: Тревожни данни: Обявиха колко са регистрираните хазартно зависими у нас
Още: Най-важните новини за деня: 12 април 2025 г.
През следващите години държавите-членки на ЕС се ангажират още да предприемат стъпки за повишаване на дигиталните умения на всички равнища в публичните администрации, като необходима предпоставка за всяка успешна дигитална трансформация. С Декларацията министрите се ангажират да споделят добри практики в областта на е-управлението и успешни местни решения.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Идва ли край на валежите и студа: Прогнозата на Деница Стоянова
Още: Как да опазим децата на пътя: Адв. Елица Буенова за промените, които пак предлага държавата (ВИДЕО)
Държавите-членки също така следва да заделят адекватни и навременни ресурси за цифрова трансформация на всички равнища на публичните администрации, се казва още в текста на Декларацията от Талин. Напредъкът по изпълнението на документа ще бъде отчетен от Австрийското председателство на Съвета на ЕС през октомври 2018 година.