До 20 март ще се реши дали ще има великденски добавки за пенсионерите, каза социалният министър Бисер Петков, цитиран от Дарик радио. Той посочи, че към момента не са водени разговори с министъра на финансите, не са правени разчети. Решението зависи от финансовия министър, защото става дума за допълнителен и непланиран в бюджета на ДОО разход, отбеляза Петков.
Още: Най-важните новини за деня, 30 март 2025 г.
Още: Седмична прогноза за времето за 31 март - 6 април 2025 г.
По думите му е важно да се види дали тези средства могат да бъдат осигурени без да се наруши финансовата стабилност на системата. Ако има средства, трябва да се уточни и за кои групи ще бъдат отпуснати, каква ще е сумата, отбеляза Петков.
В отговор на въпрос дали ще води разговори да е по-справедливо разпределението на парите и да има за всички пенсионери, Бисер Петков припомни, че е направил такъв опит за коледните добавки, но се е оказало, че отчетността на НОИ не позволява справедливост, ако се излезе извън прилагания вече подход, стъпващ на изплащания размер на пенсията, съобразен с линията на бедност, пише Сега.
Практиката от предишни години е всички с пенсии до линията на бедност да получат по 40 лв. допълнително за Коледа и за Нова година. Тази година линията на бедност е 321 лв.
Още: Прогноза за времето - 31 март 2025 г. (понеделник)
Още: На прага ли сме на ново екобедствие? Мъртва риба изплува от река Черни Лом