Санкция от 50 000 до 2 000 000 лв. при нарушаване на новите правила за роуминга в Европейския съюз от страна на мобилните оператори, предвижда проект за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения.
Той е публикуван за обществено обсъждане на интернет страницата на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
Глобите засягат подаването на невярна информация във връзка с „политиката за справедливо ползване“. Според новия регламент, при надхвърляне на определен обем от данни, ползвани в роуминг, операторът може да наложи ограничение върху потреблението или да определи допълнителна такса върху ползвания мобилен интернет в чужбина. Мобилните оператори са задължени да информират потребителите чрез текстово съобщение при достигане на лимита, уточниха от МТИТС.
Целта на промените в Закона за електронните съобщения е да се въведат ефективни и възпиращи санкции при нарушаване на разпоредбите на Регламента, с който от 15 юли 2017 година се премахват надценките на дребно за роуминг услуги в Европейския съюз. Новите текстове в закона гарантират балансирана политика по отношение на защита на правата на потребителите на роуминг услуги и на интересите на доставчиците на тези услуги в рамките на ЕС.
Припомняме, че според новото положение, навсякъде в ЕС, както и в Норвегия, Исландия и Лихтенщайн, ще можем да говорим спрямо абонаментния ни план.
Една от тънкостите обаче е, че трябва да се ползва принципа на уседналост - т.е. да не се купуват планове и карти в държава, в която е по-евтино, а след това ползвателят да ги ползва предимно в друга държава. Затова в продължение на 4 месеца мобилните оператори ще могат да следят как се ползват плановете/картите и ако има подозрително поведение, потребителят ще бъде официално уведомен и ще има 14 дни, за да докаже, че например учи или работи в друга държава. Ако не успее, ще последват надценки от страна на операторите. Според председателя на КРС Веселин Божков спрямо България по-евтини мобилни услуги има например в Малта и Естония.
Друга тънкост е, че ако си в погранична зона, може да попаднеш в ситуация на "непредизвикан роуминг". Тогава клетката на местен оператор е по-силна и автоматично те прехвърля към чуждия оператор, но за да останеш на плана си, трябва ръчно да се настрои телефона.