Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

До 2 млн. лв. глоба за операторите, ако нарушат новите правила за роуминг

28 юни 2017, 18:30 часа • 1369 прочитания

Санкция от 50 000 до 2 000 000 лв. при нарушаване на новите правила за роуминга в Европейския съюз от страна на мобилните оператори, предвижда проект за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения.

Още: Прогноза за времето - 20 февруари 2025 г. (четвъртък)

Още: Горещите теми в интернет на 19 февруари: Сняг затрупа Варна, a "Ергенът" роди нов лаф

Той е публикуван за обществено обсъждане на интернет страницата на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.

Глобите засягат подаването на невярна информация във връзка с „политиката за справедливо ползване“. Според новия регламент, при надхвърляне на определен обем от данни, ползвани в роуминг, операторът може да наложи ограничение върху потреблението или да определи допълнителна такса върху ползвания мобилен интернет в чужбина. Мобилните оператори са задължени да информират потребителите чрез текстово съобщение при достигане на лимита, уточниха от МТИТС.

Целта на промените в Закона за електронните съобщения е да се въведат ефективни и възпиращи санкции при нарушаване на разпоредбите на Регламента, с който от 15 юли 2017 година се премахват надценките на дребно за роуминг услуги в Европейския съюз. Новите текстове в закона гарантират балансирана политика по отношение на защита на правата на потребителите на роуминг услуги и на интересите на доставчиците на тези услуги в рамките на ЕС.

Още: Йордан Божилов: Европа много бързо се нуждае от лидерство (ВИДЕО)

Още: Футболните фенове ще могат да видят на живо купата на английската Висша лига в Сердика Център

Припомняме, че според новото положение, навсякъде в ЕС, както и в Норвегия, Исландия и Лихтенщайн, ще можем да говорим спрямо абонаментния ни план.

Една от тънкостите обаче е, че трябва да се ползва принципа на уседналост - т.е. да не се купуват планове и карти в държава, в която е по-евтино, а след това ползвателят да ги ползва предимно в друга държава. Затова в продължение на 4 месеца мобилните оператори ще могат да следят как се ползват плановете/картите и ако има подозрително поведение, потребителят ще бъде официално уведомен и ще има 14 дни, за да докаже, че например учи или работи в друга държава. Ако не успее, ще последват надценки от страна на операторите. Според председателя на КРС Веселин Божков спрямо България по-евтини мобилни услуги има например в Малта и Естония.

Друга тънкост е, че ако си в погранична зона, може да попаднеш в ситуация на "непредизвикан роуминг". Тогава клетката на местен оператор е по-силна и автоматично те прехвърля към чуждия оператор, но за да останеш на плана си, трябва ръчно да се настрои телефона. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес