Днес (11.08.19 г.) изтича срокът, в който стопаните от Южна България трябва доброволно да изколят прасетата в личните си стопанства, пише "Дарик". Мярката е част от действията за справяне с разпространението на африканска чума по свинете. След изтичане на посочения срок, служители от областните дирекции по безопасност на храните ще пристъпят към принудително умъртвяване на животните.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Ветеринарите и експертите на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) припомнят, че добитото месо от животните, отглеждани в тип „заден двор”, може да се съхранява дълго, но само след топлинна обработка за минимум 30 минути на 70°С, достигнати във вътрешността на месото. От там посочват да не се пренебрегва фактът, че вирусът на африканската чума по свинете е изключително устойчив при изсушаване, осоляване, опушване, охлаждане и замразяване на месото.
До 26.08.19 г. пък кметовете на населени места и ветеринарните лекари трябва да са готови с протоколите за санитарното почистване и дезинфекцията на дворовете на домакинствата, които доброволно са унищожили прасетата си. Целта е да започне изплащането на компенсацията от 300 лева на стопанство. Няма да бъде допуснато в списъците да попаднат хора, които не са гледали прасета, категорични са ангажираните с проблема.
През следващата година всеки, който иска да отглежда свине, без значение в какъв обем, трябва да бъде с мерки за биосигурност и регистриран въз основа на това. 15 000 000 евро са прогнозните щети за промишленото свиневъдство от заразата в шестте засегнати свинекомплекса у нас. Предвиждат се промени в Закона за лова, така че ловният сезон за диви прасета да започва от средата на септември и да продължи до края на февруари. Целта отново е глиганите да бъдат намалени от 2,5 на 0,3 бройки на площ от 100 хектара.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)