Преди няколко дни група независими артисти алармираха, че имат сериозни притеснения относно дейността на Национален фонд "Култура", подадените от тях проекти по различните програми и евентуалното изплащане на парите по ПВУ.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Артистите твърдят, че фондът не е подал информация за нито една от програмите, не е ясно колко и какви проекти са кандидатствали и именно това ги притеснява, че се задава нулева година, заради която не просто ще бъде ощетено културното развитие на страната, но и ще бъде засегнат бюджетът на НФК за 2025 г.
От Actualno.com потърсихме за коментар директора на Национален фонд "Култура" - Диана Димитрова, с молба да отговори чрез нас на въпросите на артистите. Тя откликна и изпрати своите отговори, чрез които дава някаква яснота какво се случва в НФК и какво може да очакват творците, които са кандидатствали тази година и са в очакване на сформиране на комисиите и класиране на проектите.
Още: Найден Тодоров: 95 млн. лв. за култура по Плана за възстановяване чакат да бъдат усвоени
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
----------------------------
Снимка: Министерство на културата
Защо не са излезли до момента резултати по програмите на Национален фонд "Култура", стартирали през юни 2024?
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Още: МВнР: Няма данни за пострадали българи при пожара в ски курорт в Турция
Резултатите по програмите на Национален фонд "Култура" са последният етап от предхождащия ги процес по обработване и оценка. За всяка програма се сформира техническа и експертна комисия. Първата отговаря за тяхната допустимост, а втората – за оценяването им. Към този момент техническите комисии са приключили с дейността си, но срещаме трудности при формиране на експертните такива, което е в правомощията на Управителния съвет на Фонда. Отговаряйки на законовите разпоредби, както и с цел прозрачност и обективност при създаването на експертни комисии, УС на Фонда одобрява списък на лица, които да бъдат част от експертните комисии. В хода на привличането им към оценяването на проектите се оказа, че немалка част от посочените лица нямат възможност да участват в тази дейност, а други са в конфликт на интереси, т.к. са подали проектни предложения по съответната програма. Това затруднява етапа по сформиране и съответно оценка на проектите. Важен детайл е и че различните програми не стартират по едно и също време, така например има такива, които са започнали в края на месец юни и предвид задължителния гореописан процес, няма как да се постигнат по-кратки срокове.
В каква ситуация се намира НФК?
Въпреки високата мотивация на целия екип на НФК обемът от работа, с който сме ангажирани, е нараснал в пъти през последните години, а бройката на щатните служители е все още едва единадесет за целия Фонд. Пример за това е, че през 2020 година НФК е разпределял средства в размер на няколкостотин хиляди лева, а днес говорим за милиони. Въпреки трудностите съумяваме да изпълняваме в срок приоритетните дейности. Отчитаме, че от свръхнатовареността на екипа страда възможността ни за пълноценна и навременна комуникация с всички кандидатстващи по програмите.
Какви са резултатите от работата на НФК от началото на годината - вече над 9 месеца?
Моят професионален ангажимент с Фонда започна преди малко повече от 4 месеца. Позволете ми да не коментирам работата на предишни колеги. Това, което беше огромно предизвикателство непосредствено след встъпването ми в длъжност, бе да спасим парите по ПВУ, тъй като знаете, че европейските управляващи органи отправиха изискване за промяна на условията на вече пуснати процедури. Аргументите им бяха съществени и нямаше как да не се съобразим със забележките им. Обратното означаваше да не получим средствата по ПВУ. Всичко това от една страна беше допълнително ангажиране на фонда с нови правила и процедура, от друга страна - демотивира и разгневи справедливо голяма част от кандидатстващите по тези програми, които трябваше наново да кандидатстват по новите процедури. Този проблем бе преодолян в съвместната ни работа с Министерството на културата и Министерството на финансите.
Какъв е броят на подадените проекти по програмите до момента?
Имаме близо 650 проекта по приключилите процедури по индикативната програма, която приключи и около 1200 по други програми, като очакваме общият им брой да достигне около 1900 - 2000 проекта.
Сформирани ли са комисиите по всички програми и кога се очаква да бъдат публикувани резултатите?
Отговорът е в първия въпрос, като все още работим по сформирането им.
Ще бъде ли нулева 2024 година за НФК?
Със сигурност няма да бъде нулева година. Нещо повече – имаме амбицията да завършим успешно всички процедури и средствата да бъдат придвижени към одобрените в рамките на тази година.
Още: "Институционален и политически натиск": Националният фонд "Култура" заплаши със стачни действия