Няма да подам оставка, заяви генералният директор на Българското национално радио Светослав Костов, предаде репортер на БГНЕС.
По-рано Съветът за електронни медии (СЕМ) даде седемдневен срок на директора на БНР доброволно да си подаде сам оставката, в противен случай след този срок мандатът му е бъде принудително прекратен. Поисканата оставка на Светослав Костов е заради спирането на излъчването на радиото за пет часа на 13 септември.
„Оставка нямам намерение да подавам в момент, в който тече прокурорска проверка, в момент, в който има сформирана анкетна комисия, която да разследва ситуацията в радиото, в момент, в който очакваме да пристигне Сметна палата, заедно с АДФИ, за да установят сключените неизгодни договори. За първи път в историята на радиото то има дефицит от 4 млн. лв.”, каза Костов.
Според него е непрофесионално СЕМ да му искат оставката в изборно време и на фона, на това което се случва в медията.
Попитан дали в радиото се работи под натиск, Костов каза че това не е така и поясни, че на изслушването в СЕМ са се появили хора, които не са от т.нар. „Редколегия” и те не представляват гласа на радиото. Той добави, че в радиото няма цензура и подчерта, че много неща са нямали да прозвучат в ефир, ако е имало такава.
Костов обяви още, че често се случва сигналът на радио „Хоризонт” да прекъсва като през август това се е случило четири пъти. „Не съм съгласен с твърденията, че това се случва за първи път и е безпрецедентно. Само през месец август около четири пъти е спирала програмата на „Хоризонт”. Това е видно от справките, които ни се изпращат от НУРТЦ, протоколите на техническата ни дирекция”, коментира той и добави, че прекъсванията са по различни причини.
Междувременно парламентът реши, че временна анкетна комисия ще нищи замлъкването на сигнала на радиото, а Сметната палата влиза на проверка в националната медия. Преди дни самият Светослав Костов публикува писмо, в което твърди, че не е подлаган на политически натиск и отказва да напусне ръководния си пост. Последното му публично изявление по темата включваше заплаха за подвеждане под съдебна отговорност на "всички, които са се упражнявали върху неговото име, достойнство и професионални качества".