Бюджетните закони непременно трябва да минат през Националния съвет за тристранно сътрудничество. Това обясни пред БНР Димитър Манолов, президент на КТ „Подкрепа“.
"Балансът отсъства и е трудно постижим. Служебното правителство, което трябва да се разглежда едва ли не като технически орган, дава посока за развитие на политиците. Те са се умълчали. Техническото правителство прави политика. То подтиква политиците да направят нещо", каза той.
Манолов обясни, че не може да се продължи с още един удължителен бюджет. "Има поредица от закони, в които е записано какво трябва да се случи и постановките на тези записи не са отразени в бюджета към тази година. Били отразени към миналата. Те вече не са актуални. Правителството, което ще управлява, трябва да реши кой закон ще изпълнява, което е абсурдно", категоричен е президентът на КТ „Подкрепа“.
Има поредица от сектори, в които тлее напрежение, посочи Манолов. "То е най-вече в държавния сектор. В администрацията работят 120 хиляди човека. В края на миналата година правителството реши, че ще се увеличат възнагражденията в някои администрации, а в други няма. Когато се направи такова нещо, то поражда усещане за неравнопоставеност в цялата система", каза той.
Димитър Манолов обясни, че работодателите плащат смешни данъци върху печалбата и това непременно трябва да бъде преразгледано. Той смята, че ако ЕК не приеме предложението на България за преразглеждане на ПВУ в частта за намаляване на емисиите с 40% до 2025 г., няма план Б. "България изчезва. Индикациите от Брюксел засега са положителни. Те обаче са неофициални. ЕК няма да отстъпи от затварянето на централата „Брикел“ в комплекса „Марица – Изток“.Там искат да се съберат всички в България, които взимате решения и тогава да се разговаря“, уточни Димитър Манолов.