"Ще предоставим на българските земеделски производители 106 млн. лева бюджет, разкри по време на брифинг земеделският министър Десислава Танева. "Планираме да се разплатим преди 16 октомври", уточни тя.
Това обаче не са някакви допълнително осигурени средства - просто се прави поредното прекрояване и разместване на вече планирани разходи. В случая сумата ще бъде взета от Програмата за развитие на селските райони, по която предприемчивите стопани кандидатстват с проекти, и ще бъде раздадена като плащания на калпак - под формата на ставки за обработвани площи или за отглеждани животни.
"На практика в годишен план приключваме темата за подпомагането в условията на COVID-19 и на извънредна ситуация", посочи Танева.
"Когато се наложи карантината и се затвориха пазарите, ние предприехме поредица от мерки по отношение на осигуряването на нормалната работа на земеделските производители. Няма да влизам в детайли, тъй като те са ви известни.
За нас най-важното беше в началото на март да осигурим процеса на производстовото и се справихме успешно с това. "Второ, предприехме различни решения по отношение на контрола на вносната земеделска продукция от трети страни. С това за първи път БАБХ на практика работеше на 100-процентова извадка", каза още Танева.
Тя посочи, че имало категорична гаранция за качеството на плодовете и зеленчуците.
"Започнахме да говорим още март месец за финансова подкрепа. Всички възможности, които ни предостави ЕК едно по едно започнахме да използваме", заяви Танева.
Министърът припомни, че по инициатива на България се е дало право на страните-членки да направят изменение на програмите си за развитие на селските райони и да подкрепят сектора за загуби от коронавируса.
Друга новина е, че вече и оранжериите ще могат да ползват намален акциз за природния газ, който използват. А фонд "Земеделие" ще възобнови отпускането на инвестиционни кредити за фермерите след дълго прекъсване.
Припомняме, че преди време Танева предизвика скандал със свое изказване по време на проведен онлайн Консултативен съвет по овощарство и зеленчукопроизводство. Да се придържаме, че няма измами с евросубсидиите, и всичко е наред, каза тогава тя.
Става дума за установеното при проверки миналата година разминаване между декларираните и реално съществуващите насаждения, което при доматите и краставиците, например, достига до 25% при стандартно отклонение 2%. Припомнете си за скандала в този материал.