Десетки жалби във ВАС срещу заповедта на Ананиев за маските

31 март 2020, 21:00 часа • 5887 | прочитания

Във Върховния административен съд(ВАС) са подадени над 60 жалби срещу издадената вчера и отменена днес заповед на здравния министър Кирил Ананиев за задължително носене на маски за лице на открити и закрити публични места. Основният аргумент на недоволните е, че заповедта е незаконна и че държавата не е осигурила условия за спазването й. Съгласно Закона за извънредното положение тези дела няма да се гледат веднага. Съдийската колегия на ВАС трябва да обяви в какви срокове жалбите ще получат отговор. Това съобщи Нова телевизия, а според други медии жалбите в съда вече са стотици.

Още: Културата като двигател за регионално развитие: фокус върху политики, инфраструктура и читалищната мрежа

Още: Ликвидация на Дарик радио: Мария Черешева за съдбата на медията

Сред жалбоподателите са и известни столични адвокати, които призоваха в социалните мрежи и в личните си страници в интернет гражданите да ги последват.

Според тях заповедта противоречи на действащите закони, а държавата не е създала нужните условия, за да бъде изпълнена.

Адвокатите са категорични, че обявяването на извънредно положение не отменя действието на другите закони в България. Тези, които не са променени. Някои от адвокатската колегия припомнят Закона за ограничаване носенето на облекло прикриващо или скриващо лицето: "На публични места на територията на Република България не се допуска носенето на облекло, прикриващо частично или скриващо напълно лицето".

Още: „Динамиката винаги идва от запад, не само модата“: Прогнозата за времето с проф. Георги Рачев

Още: Кой има имен ден днес, 25 април 2025 г. Честито!

Законът беше приет през 2016 г. по предложение на ВМРО, за да се препятстват носенето на бурки и радикализацията на тема ислям в някои региони на страната.

Адвокат Николай Хаджигенов написа в личния си блог: Заповедта е издадена в грубо нарушение на закона, защото създава задължение на всички българи да си купят маски и да ги носят постоянно под заплаха от глоби, а в същото време държавата не ги осигурява.Според чл. 63 ал.4 от Закона за здравето "държавните и общинските органи създават необходимите условия за изпълнение на мерките по ал. 1, а средствата за осъществяването им се осигуряват от държавния бюджет, съответно от общинските бюджети. Държавата не е създала необходимите условия за изпълнение на процесната заповед, превръщайки я в инструмент за репресии срещу българските граждани. Ерго, подобна мярка няма как да защити живота и здравето на гражданите, представлява въпиюща злоупотреба с право и грубо нарушава правата на гражданите", пише в жалбата си до съда адвокат Хаджигенов.

Той настоява ВАС да спре и предварителното изпълнение на заповедта до окончателното произнасяне.

Хаджигенов иска да бъде назначена съдебно-медицинска експертиза, при която епидемиолог, вирусолог и специалист по защитни средства да изяснят кои маски са ефективни срещу коронавируса и дали изобщо той може да бъде спрян с маска. 

Още: Почивни и неучебни дни през месец май: Идеи за по-дълги отпуски

Още: Нестабилното пролетно време продължава: Прогнозата на Гери Малкоданска

Припомняме, че днес след остро обществено недоволство, че в аптеките няма достатъчно маски, от Националния оперативен щаб обявиха гратисен период до 0:00 часа в събота, за да имат време хората да се снабдят с маски. Глобата за неспазване на заповедта е 5000 лева. От щаба намекнаха, че вероятно размерът на санкцията ще бъде преразгледан. Ананиев отмени заповедта си "до постигане на консенсус в обществото".

Вижте още:

Ананиев: Отменям носенето на маски на обществени места до постигане на консенсус

НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 31 март

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес