11 години спорове и 5 дела е равносметката в битката на държавата за скъп имот в центъра на София, предаде БГНЕС.
Сагата за сградата на ъгъла на булевардите "Княз Александър Дондуков" и "Васил Левски" стартира още в далечната вече 2003 г. и е класически пример за мудно съдебно производство и противоречиви решения по един доста прост казус – как нещо, което си придобил с документна измама и има осъдителна присъда за това, продължава да си е твое. Практика, позната ни от прехода, при която доста държавни предприятия и имоти преминаха от държавата в частни ръце предимно на цената на високи адвокатски хонорари, процедурни хватки от съдебната зала и топли роднински връзки.
Историята на спора започва с приватизацията на държавната фирма Агрокомерс през 1999 г. / по данни на Агенцията за приватизация/ от частната Инитиум ЕООД , представлявана от Кирил Недев Радев, син на директора на приватизираната фирма Ради Стефанов Радев. С други синът частник купува от бащата директор държавната фирма за 100 000 лв. В меморандума на Агенцията по приватизация е записано, че определеното за приватизация дружество "Агрокомерс" не притежава въпросния имот и същият не е описан в счетоводния баланс на фирмата. Впоследствие обаче имотът е вписан в активите на дружеството на базата на документ с невярно съдържание. За това деяние съдът издава присъда 1 година лишаване от свобода условно на главния счетоводител Стефан Хаманов за "използване на документи с невярно съдържание".
Държавата обаче тръгва да си търси правата върху имота и чрез Министерство на регионалното развитие и благоустройството и завежда дело за признаване за установено на правото й на собственост. Процесът се води срещу фирма "Агрокомерс" ЕООД и "Инитиум" ООД, които са на един и същ собственик.
Процесът се заплита в съдебна сага, в която по един казус различните инстанции на съда вземат противоречиви решения. След две дела – на градски и апелативен съд и чак след 8 години, делото стига до Върховен касационен съд, който обаче го връща на втората съдебна инстанция за второ разглеждане. За втори път Софийският апелативен съд потвърждава правото на държавата и излиза с решение: "Признава за установено, че държавата е собственик на партерен етаж, със застроена площ от 840 метра от масивна триетажна сграда, намираща се в гр. София, бул. "Дондуков" 54 . Съдът отменя и нотариален акт за собственост на фирма "Инитиум" ООД за имота, закупен от "Агрокомерс" ЕООД почти веднага след като тя се е сдобила с констативен нотариален акт за сградата на базата на фалшивия документ.
Сега делото е за втори път във ВКС, където е допуснато касационно обжалване по въпроса: "Необходимо ли е имота да е заприходен в баланса, за да се приложи нормата на чл. 17а ЗППДОП /отм./?!", което би дало възможност на бивше държавно предприятие – вече частно търговско дружество, да се сдобие с констативен нотариален акт за собственост върху имота. Докладчик по делото е съдия Бонка Дечева от І-во гражданско отделение и членове на състава са Жанин Силдарева и Диана Ценева.
Според експертите в МРРБ в решението на Софийски апелативен съд, което ще преразгледат върховните съдии, са изложени подробни мотиви защо държавата е собственик на имота, а не "Инитиум" ООД, което е закупило имота от "Агрокомерс" ЕООД без последното дружество да притежава право на собственост.
Потърсен за коментар относно развоя на делото председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лазар Груев заяви, че няма никаква представа и "как може да знае до къде е стигнало".
Поради високият обществен интерес, Агенция БГНЕС ще проследи решението на казуса и последствията за държавата.