Преди няколко години зоолозите от университета на Сейнт Андрюс (Великобритания) открили, че делфините имат индивидуални звукови сигнали, подобни на човешки имена.
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
Животните често започвали с фраза с уникална последователност от звуци, сякаш се викали по име един друг. Изследователите предположили, че във високоорганизираните общности, в които живеят делфините, не минава без индивидуални опознавателни знаци.
Но имената били необходими не само за да се представят, но и за да откликват на другарите си. И в отношенията на делфините дълго не беше ясно могат ли членовете на групата да повторят чуждите имена.
И ето накрая учените от Сейнт Андрюс успели да изяснят и това. В сп. PNAS Стефани Кинг и Винсънт Дженик пишат, че бутилконосите делфини не само си дават имена един на друг, но и се викат по име.
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки
Зоолозите записвали звуците, издавани от тези бозайници, отделили от тях индивидуалните „подписи” и ги пускали на делфините. Ако звуковото име бъдело чуто от този, на когото принадлежало, той веднага се отзовавал. Ако някой страничен делфин чуел името, той игнорирал сигнала.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Накрая, ако името стигнело до ушите на делфините от групата, свързана с неговия притежател в тесни социални връзки, то те често отговаряли на сигнала и го повтаряли с точност. Такива диалози може да се представят в човешки вариант с нещо подобно: „Здравей, аз съм Иван!” „Здравей, Иване, слушаме те!”
Тоест учените успели да покажат, че делфините не просто откликват на собственото си име, но и могат да научават и повтарят имената на своите другари.
Способността на делфините да подражават на чуждите звуци е известна отдавна, но досега такива експерименти са правени с животни в делфинариум. В дадения случай обменът на имена е регистриран сред дивите делфини, в естествената им среда.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
Авторите на работата смятат, че делфините получават имена постепенно, развивайки своята реч по време на израстването и узряването и изработвайки индивидуален звуков „подпис”, който смятат за роден и близък.
Още интересни новини четете в megavselena.com