Четиричленно българско семейство с един работещ на минимална работна заплата, неработеща съпруга и две деца, има /равностойността на/ 62 паунда седмичен доход в страната си. Румънските семейства в подобна ситуация имат средно около равностойността на 70 лири седмичен доход в страната си. За сравнение във Великобритания техният доход би бил 543 паунда, пише вестник "Дейли Експрес".
На друго място сам работник от източноевропейска страна би бил четири или пет пъти по-добре отколкото в родината си, сочи проучване на британската организация "Migration Watch UK". Сравнение с условията, на които полските работници се радват във Великобритания, показва, че икономическите стимули за румънци и българи са два пъти по-високи. Ръководителят на Migration Watch UK сър Андрю Грийн каза: "Различието в заплащането ще се окаже просто зашеметяващо", информира още БГНЕС.
"Предишното правителство направи огромна грешка, като прие присъединителните договори, които предоставят пълен достъп до нашия пазар на труда на работници от страни с БВП на глава от населението една пета от нашия. "Като се вземе предвид и това, че икономическите стимули за румънски и български работници са два пъти по-високи от тези на полските работници, би било абсурдно да се предполага, че няма да има значителен приток на имигранти. На румънците и българите бяха наложени временни ограничения през 2005 г., за да се защити британския пазар на труда, но те изтичат през декември и според европейското законодателство не могат да бъдат удължени.
Правителството отказа да даде прогнозни оценки за броя на румънци и българи, които се очаква да пристигнат във Великобритания, но "Migration Watch UK" предвижда, че те могат да бъдат повече от 50 000 годишно през първите пет години, сочи изданието. Водещи политици от България и Румъния се опитаха да разсеят опасенията, че промяната в ограниченията на достъпа ще доведе до вълна от имигранти във Великобритания.