Изрична забрана да се рекламират ГМО храни и храни чрез реклами, в които участват деца. Това приеха депутатите на първо четене при разглеждане на Закона за храните.
Още: Отиде си българската художничка и моделиер Сълзица Борисова
Още: Прогноза за времето - 28 декември 2024 г. (събота)
Решението беше взето със 102 гласа "за", 1 "против" и 29 "въздържал се".
Забраната важи и за храни, за които има нормативно въведени ограничения за употреба от деца. Аналогична забрана се въвежда и по отношение рекламирането на храни и напитки, които не отговарят на изискванията за здравословно хранене, съгласно действащата нормативна уредба.
Забраните се въвеждат в чл. 22, ал. 1 и 2. Дословният текст гласи следното:
Още: Сняг вали в 13 области на страната, пътищата са мокри и заснежени
Още: 3000 души в региона на Троян все още нямат ток
(1) Забранява се рекламирането на генетично модифицирани храни и храни, за които има нормативно въведени ограничения за употреба от деца, чрез реклами или други форми на търговски съобщения, в които като изпълнители участват деца или които представят деца, употребяващи тези храни, или са предназначени за детска аудитория.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: МОСВ продължава да следи ситуацията след петролния разлив край Керченския проток
Още: Пет EPIC DRAMA герои, с които да посрещнете 2025-та (ВИДЕА)
(2) Забранява се рекламирането на храни и напитки, които съдържат хранителни съставки и вещества с хранителен или физиологичен ефект и по-специално, съдържащи мазнини, трансмастни киселини, сол/натрий и захар, които не отговарят на изискванията за здравословно хранене, съгласно действащата нормативна уредба, чрез реклами или други форми на търговски съобщения, в които като изпълнители участват деца или които представят деца, употребяващи тези храни, или са предназначени за детска аудитория.
"Проектът на Закон за храните има за цел да гарантира висока степен на защита на здравето и интересите на потребителите по отношение на храните, както и да осигури прилагането на правото на Европейския съюз и на националните мерки в областта на храните за намаляване на сивия сектор при производството, преработката и дистрибуцията на храни", пише в мотивите.
Още: Кои са най-предпочитаните дестинации сред българите през ноември?
Най-голямо несъгласие с проекта имаха по време на комисиите от Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България се обявиха категорично против законопроекта в частта му за "бутилирани води".
Според тях законопроектът в тази част принципно се различава от първоначално обявения вариант, подкрепен от тях.
Те посочиха, че в частта "бутилирани води" съществува терминологично и смислово несъответствие както с европейските дефиниции, така и с действащи норми на Закона за водите, което ще създаде правна несигурност и предпоставки за административен произвол.