От тази година родителите, които са плащали данъците си, ще могат да получат по-високи данъчни облекчения за деца, обясниха на брифинг от НАП. Това е възможно заради промените от 2020 г. на данъчното законодателство. За тази година сумите, с които е възможно да се намали общата годишна основа при ползване данъчно облекчение за деца, са, съответно, 4500 лева за едно дете, 9000 лева за две деца и 13 500 за три и повече деца. Това означава, че родителите ще получат съответно до 450 лева за едно дете, 900 - за две и до 1 350 за три и повече деца. Досега родителите получаваха едва по 20 лева за дете след намаляването на данъчната основа.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
От 1 декември до края на годината родителите могат да подават декларации за данъчните облекчения за деца.
Две са условията за получаване на тези данъчни облекчения - това са изисквания към децата и изисквания към родителите. Детето трябва да не е навършило пълнолетие към 31 декември 2021 г., както и да не е настанено в дом на държавна издръжка. То може да е гражданин и на друга страна членка на Европейския съюз.
Две важни изисквания има за родителите:
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Първото е да имат облагаеми доходи, защото това е данъчно облекчение, не е помощ или някакъв вид обезщетение, това е намаление, отстъпка от данъците, които физическите лица плащат.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Второто много важно условие е родителите да нямат старо неплатено задължение към бюджета - било данък, било осигурителна вноска или неплатена пътна глоба.
Ако се плати просроченото задължение, след това можете да се подаде данъчната декларация.
Данъчните облекчения могат да се ползват по два начина, както досега. Единият е с подаване на декларация пред работодателя с основен трудов договор. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари догодина.
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Втората възможност е с подаването на годишна данъчна декларация в срок от 10 януари до 3 май догодина. Паричните суми ще бъдат възстановени след проверка на Приходната агенция в срок от един месец след подаването на декларацията.
При част от хората данъчното облекчение ще може да се получи с една по-голяма декемврийска заплата. При други това ще стане с януарските заплати, обясниха от НАП.
Ако родител няма достатъчно голяма данъчна основа, за да получи цялото облекчение, тогава се допуска да се ползва такова до размера на дохода. Остатъкът може да се ползва от другия родител, но за целта задължително се подава данъчна декларация. Тоест - не е допустимо и двамата служители да ползват данъчното облекчение през работодателя.
Припомняме, че гласуването на това данъчно облекчение предизвика сериозни спорове в пленарната зала в края на 2020 година, когато беше предложено от последното правителство на ГЕРБ. Първоначалната идея бе да има по-високи детски добавки за всички родители. Проектът на бюджет за 2021-а, където бе записано, че през 2020 г. надбавки получават 572 хил. Деца, предизвика драма. През 2021 г. децата трябваше да са 1,26 милиона, а през 2022 г. предвидените да получават помощи, отново намаляват и са 491 хил. заради подоходните критерии. Тази едногодишна помощ отприщи вълна от недоволство и в крайна сметка ГЕРБ смениха подхода и в крайна сметка и данъчното облекчение в този си размер остана еднократно.
Новото данъчно облекчение ще се ползва от всички родители, включително и от тези, които получават и надбавки.Според изчисленията то ще струва на хазната 135 млн. лв. по-малко приходи по Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
Десетки хиляди хора вече са подали декларации за данъчните облекчения за деца и за данъчни облекчения за деца с увреждания, каза в онлайн брифингът говорителят на Националната агенция за приходите Росен Бъчваров.