Д-р Аспарух Илиев, ръководител на лаборатория към университета в Берн, публикува мнение в профила си във Фейсбук относно поставянето на трета, бустерна доза ваксини срещу коронавирус. И по-специално как работи това при имунната система на децата.
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
"Връщам се към една "по-стара" статия за имунитета спрямо сезонни коронавируси (т.нар. "настинки"), който не надхвърля 12 месеца. С тях сме живели стотици хиляди години съвместно и сме се нагодили един към друг. Краткият имунитет не е странен, защото нашата имунна система е гъвкава и много напасваща се.
Това е и причината много ваксини да се поставят по няколко пъти - повторението засилва имунологичната памет и подържа добро ниво на активни клетки, както и антитела. Реално почти няма ваксина за еднократно приложение (с малки изключения).
Интересно е, че при деца ваксинирането/преболедуването дава по-траен имунитет отколкото при възрастни - очевидно тогава имунната система е най-учеща се. Най-трудно е при възрастните - там както ваксините, така и преболедуването дават по-слаб имунитет. Неслучайно и т.нар. имунологичен пробив (заразени ваксинирани) е основно при пенсионери. Разбира се, преболедуване в детска възраст крие и риска от тежко протичане, затова не го препоръчвам.
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки
Естественият имунитет към различни микроорганизми може да има много разнообразна продължителност, а срещу някои (като ХИВ - вирусът на СПИН) никога не се създава (т.е. никога нашата имунна система не успява да пребори вируса).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Да се върна на въпроса - ваксинирането на деца има смисъл както за сегашната епидемия, така и за трайната защита на децата в бъдеще. Трета ваксинна доза (бустър) също не е трагедия, а по-скоро логична стъпка във ваксинацията - от нея нито ще умрем, нито ще ни пораснат крила. С всеки следващ бустър имунитетът ще е по-траен и по-силен. Естественият имунитет рано или късно ще намалява (както при другите коронавируси)."
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК