Банкерът Цветан Василев е поискал убежище в Сърбия и го е получил. Макар западната ни съседка да е длъжна да екстрадира Василев заради неколкократни искания от страна на българската прокуратура, обявеният за издирване чрез Интерпол доскорошен мажоритарен собственик на Корпоративна търговска банка (КТБ) все още се намира в Белград. Това пише сръбското издание "Блиц" в материал по повод започналата в Сърбия процедура по фалит на сръбската фабрика за стъкло в Парачин.
Изданието посочва, че скандалният български бизнесмен е довел до фалит завода, и то по-специално чрез заем от "Вексилум Балкан", за която фирма се подозира, че всъщност е също на Василев.
Става ясно също така, че съдът в Крагуевац е започнал процедура по фалит на завода в Парачин през миналата седмица заради дълг от 47 милиона евро. Решението за фалит е взето по предложение на предприятието "Вексилум Балкан" от Чачак, което изисква въпросните 47 млн. евро от завода в Парачин. Тази фирма е създадена през февруари тази година, като се смята, че зад нея стои всъщност Цветан Василев, уточнява сръбското издание.
Надзорният съвет на завода в Парачин отрича обаче такъв дълг.
Не е ясно също така какви са фактите около историята с купуването на стъкларския завод в Парачин от страна на Цветан Василев. Той стъпва в завода през 2012 г. чрез "Сърбиягас". КТБ на Василев е мажоритарен собственик на "Глас индустри", който през 2012 г. купува Стъкларския завод от "Сърбиягас" за 35 милиона евро, пише още сръбският вестник.
На 18 юли 2014 г. Василев буквално избяга в Сърбия, а дни по-късно – на 28 юли, той беше обявен за издирване от Интерпол, припомня сръбското издание. След това Василев почти без проблеми остана в страната. След предаването му през септември 2014 г., Висшият съд в Белград не го остави в ареста, а само му забрани да напуска Сърбия и му отне паспорта, като нареди периодично да се подписва в съответното полицейско управление.
Изданието припомня, че Василев е поискал убежище в Сърбия, което е получил и набляга на факта, че банкерът се издирва от Интерпол а сръбските власти са били длъжни да го екстрадират.
Причината за това Василев да може безпрепятствено да работи в Сърбия според някои източници е близкото сътрудничество на Василев и тогавашния сръбски президент Томислав Николич, коментира още сръбският "Блиц". Изданието отбелязва, че Василев е бил един от най-големите спонсори на хуманитарната организация, ръководена от съпругата на Николич. По информация медията банкерът е дарил 1,2 милиона динара на фондацията. В същото време той е дължал цели 950 милиона динара в Сърбия за ток и газ в завода в Парачин.