Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Цирковото изкуство - изгубено в мерките

10 март 2021, 16:12 часа • 1783 прочитания

„Имаме уверение от Министерството на здравеопазването, че цирковете ще отворят и ще работят по аналог на сценичните изкуства. Цирковете бяха забравени у нас. Предвид актуалната ситуация всеки цирк ще прецени дали да започне работа, да пътува“. Това каза пред БНР Десислава Иванова от Българска младежка циркова асоциация.

Пътуващите циркове в България до началото на миналата година са били 11. Два не са отворили врати през 2020 година. Останалите девет са имали половин игрален сезон с много ограничения.

„Министерството на културата създаде програма за пътуващите циркове и се подпомогна дейността. Но средствата са за нашата бъдеща работа, която ние нямаше как да реализираме, затова не можем и да използваме парите. Много от програмите, по които можем да кандидатстваме, не са съобразени с естеството на работа на цирка. Човешкият фактор е по-засегнат. Професионалните циркови артисти са много малко, много от тях са започнали друга работа и завръщането им на манежа ще е трудно и психически, и физически“, допълни Иванова в предаването „12+3“.

Тя подчерта, че циркът не е бизнес и търговия, „ние сме хора, за които това е призвание и начин на живот“.

„Цените на общинските наеми за място за ползване са много високи. Няма разлика между това дали продаваш зеленчуци, или представяш цирково изкуство... Циркът в столицата няма как да съществува“.

Десислава Иванова съобщи и хубава новина:

„Единственото българче, което завърши Цирковата академия във Верона, въпреки предложенията от различни агенти в чужбина избра да направи игралния си сезон на българска земя в цирк „Иванов“.

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес