Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Чудноватата американска система - 270 гласа за победа

05 ноември 2012, 09:23 часа • 6663 прочитания

Гражданите на САЩ не избират пряко своите президенти и техните заместници, а на практика излъчват упълномощени лица, които влизат в избирателна колегия, предаде БГНЕС.

Ето как тази неповторима система, наложена още от създателите на страната, работи:

– Всички 538 гласа на Избирателната колегия са разпределени между 50-те щата и Федералния окръг Колумбия (столицата на САЩ).

Кандидат-президентите трябва да спечелят 270 гласа, за да получат ключовете за Белия дом.

– В случаи на равенство, т.е. всеки кандидат притежава по 269 гласа, следващият държавен глава се избира от Камарата на представителите, която понастоящем се управлява от републиканците.

– Всеки щат и Федералният окръг Колумбия има по най-малко три гласа в Колегията. Тези с най-многобройно население получават най-много.

– Калифорния разполага с 55 гласа в Избирателната колегия. Следвана е от Тексас – 38 и Ню Йорк и Флорида – 29.

Близо 40 щата се считат за бастиони на демократите и републиканците. Това означава, че кандидатите на практика се борят за едва няколко ключови щата с различен брой гласове в Колегията.

– Най-големият колеблив щат е Флорида. Следват Охайо с 18 гласа, Северна Каролина с 15 и Вирджиния с 13.

– Кандидатът, който спечели изборите в щата, получава и всичките му гласове в Колегията. Единствените изключения са Мейн и Небраска, които разпределят гласовете.

– Политическите партии (или независимите кандидати) във всеки щат подават в местния главен избирателен орган списък с лицата, които ще подкрепят техните кампании. Броят им е равен на гласовете на щата в Колегията.

– Демократите и републиканците избират тези лица на партийни събрания в отделните щатове. Това понякога вършат и местните партийни лидери.

Избирателите, както са известни още те, ще се срещнат в столиците на своите щатове на 17 декември 2012, за да изберат окончателно следващия президент на Съединените щати.

– Критиците твърдят, че Избирателната колегия понякога не отразява волята на американския народ. През 2000 демократът Ал Гор спечели повече бюлетини от своя съперник, но републиканецът Джордж Буш-младши в крайна сметка получи 271 гласа в Колегията, след като победи с крехка преднина във Флорида.

Редактор: Десислава Симова

Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес